Europejski Dzień Logopedy w Centrach MEDINCUS

16 marca 2020 by Anna Nowak
Depositphotos_147477929_xl-2015-1200x800.jpg

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Święto to zostało ustanowione, by zwrócić uwagę rodziców na istotę prawidłowej mowy w rozwój dziecka. Ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u logopedy dziecka, które ma problem z mówieniem.

Potrzeba komunikacji pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Najpierw człowiek słucha, następnie mówi, czyta i pisze. Dziecko nabywa umiejętność posługiwania się językiem w sposób naturalny, dzięki podstawom biologicznym i prawidłowej stymulacji środowiskowej. Wczesna identyfikacja ewentualnych zaburzeń czy opóźnień w rozwoju mowy jest kluczem do skutecznej interwencji.

KATOWICE

Z okazji Dnia Logopedy pracownice Śląskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus dr n. hum. Natalia Moćko i mgr Magdalena Ławecka poprowadziły szkolenie dla kadry Domu Pomocy Społecznej Strumień (www.dps-strumien.pl), a Agnieszka Pucka i Karolina Kocela przebadały słuch podopiecznych. DPS Strumień to placówka pobytu całodobowego, przeznaczona dla 73 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim.

– Podopieczni takich miejsc jak Strumień to dzieci i młodzież bardzo potrzebujący pracy z terapeutą. Personel ma naprawdę trudne zadanie, bo stymulację utrudnia niepełnosprawność intelektualna wychowanków. Naszą misją przy okazji  Światowego Dnia Logopedy było danie personelowi prawdziwego wsparcia merytorycznego, które jest podstawą pracy terapeuty – mówi dr n. hum. Natalia Moćko.

 

RZESZÓW

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w Podkarpackim Centrum Słuchu i Mowy Medincus  zorganizowano trzy dni spotkań pod hasłem „Diagnoza i terapia zaburzeń przetwarzania słuchowego”:

3 marca odbyło się bezpłatne szkolenie dla rodziców zorganizowane przez mgr Julitę Sobańską, współprowadzone z mgr Moniką Ossolińską. Tematem szkolenia była diagnoza i terapia zaburzeń przetwarzania słuchowego oraz charakterystyka metody SPPS-S. W szkoleniu aktywnie uczestniczyli rodzice naszych pacjentów. Dziękujemy za zainteresowanie tematem i liczne pytania.

Techniczna pomoc w organizacji szkolenia: mgr Krzyszof Janicki.

4 marca zorganizowano zajęcia-niespodziankę dla dzieci uczestniczących w grupowej terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego.
Justyna Linkert z firmy Malinkowe Animacje Rzeszów poprowadziła autorskie zabawy “Mistrzowie akrobacji cyrkowych”. Po zajęciach uczestnicy otrzymali dyplomy akrobatów cyrkowych.

6 marca był dniem bezpłatnych konsultacji logopedycznych i diagnoz APD. Na propozycję bezpłatnych konsultacji licznie odpowiedzieli m. in. rodzice dzieci z rzeszowskich przedszkoli. Kilkoro pacjentów w wieku przedszkolnym skierowano na terapię logopedyczną z powodu wad wymowy. U dzieci szkolnych zdiagnozowano zaburzenia przetwarzania słuchowego; nielicznym dzieciom zasugerowano konsultację u ortodonty. Pacjentów konsultowała i diagnozowała surdologopeda mgr Julita Sobańska.

– Dzieci spędzają dziś zbyt wiele czasu przy komputerze, tablecie czy smartfonie, przez co skupiają się tylko na odbiorze informacji drogą wzrokową, za pomocą szybko zmieniających się obrazów. Nie trenują słuchu i słuchania. Efektem tego jest to, że nie umieją prawidłowo przetworzyć słyszanej informacji – zwraca uwagę dr Dorota Szuber, kierownik filii Medincusa w Rzeszowie.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content