Guzki śpiewacze (guzki głosowe) – czym są guzki na strunach głosowych?

18 czerwca 2024 by Katarzyna Kocot
baner-częstochowa-www1-1200x628.png

Guzki na strunach- fałdach głosowych to schorzenie zmieniające kształt i morfologię naszego narządu tworzącego głos, właściwie ton podstawowy, czyli nasz instrument wibracyjny tworzący ton naszego głosu. Schorzenie to dotyczy głównie osób osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków(stad też często spotykana nazwa guzki spiewacze). Dużą grupę pacjentów z guzkami stanowią także dzieci nieprawidłowo tworzący głos, lub nadużywając głosu- tzw. krzykacze, stąd też spotykana nazwa guzki krzykacze. Guzki (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi.

Guzki śpiewacze to łagodne zmiany rozrostowe pojawiające się na strunach głosowych, nie są to zmiany nowotworowe. Powstają w wyniku przeciążenia strun głosowych i objawiają się zmianą barwy głosu. Leczenie polega głównie na unikaniu czynników je wywołujących, czyli przeciążania narządu głosu, prawidłowego mechanizmy tworzenia głosu, ale czasem są wskazaniem do leczenia chirurgicznego- tzw. mikrochirurgii krtani.

Jak powstają guzki śpiewacze

Guzki strun głosowych to łagodne zmiany przerostowe zmieniające morfologię fałdów głosowych, powoduje to zmianę grubości, elastyczności, sprężystości, kształtu struktury tworzącej głos w naszej krtani, zmienia się także zdolność naszych strun głosowych do płynnych, szybkich ruchów fonacyjnych, drgań głosowych, obniża się sprawność błony śluzowej ich powierzchni do oczyszczania się, tworzenia swobodnej fali śluzówkowej. Zmienia się masa strun, co obniża barwę głosu, zmienia się kształt powierzchni, co sprawia, że fałdy nie przylegają równolegle do sienie i nie pozwalają tłoczonemu z płuc powietrzy łagodnie wprawiać symetrycznie zwartych fałdów. Podłożem jest przeciążenie mechaniczne, nadmierne i zbyt mocne zderzanie się ze sobą fałdów, wywołane nadmiernym napięciem mięśni krtani, nieprawidłowym mechanizmem tłoczenia powietrza z płuc w celu tworzenia głosu, a także zbyt intensywnej pracy narządu głosu w stosunku do jej wydolności, np. mięśniowej. Wywołuje to proces zapalny, któremu towarzyszy przerost tkanki łącznej fałdów, oraz utrwalanie nieprawidłowych mechanizmów nerwowo- mięśniowych, które towarzyszą tworzeniu głosu. Częstym mechanizmem sprzyjającym takim zmianom chorobowym są nadmierne emocje towarzyszące tworzeniu głosu stres, czy trema, lub czasem agresja czy wściekłość. Zatem na tę chorobę najbardziej narażone są takie grupy zawodowe jak nauczyciele, śpiewacy, trenerzy, wykładowcy czy redaktorzy radiowi, telemarketerzy.  

Czynnikom mechanicznym tworzenia głosu i osobniczym sprzyjającym powstawaniu guzków sprzyjają również czynniki dodatkowe takie jak:

 • palenie papierosów,
 • regularne spożywanie alkoholu,
 • zapalenie zatok obocznych nosa,
 • choroby alergiczne,
 • niedoczynność tarczycy,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Guzki głosowe u dzieci jako przyczyna najczęstszej niedyspozycji głosowej naszych dzieci.

Guzki głosowe są również spotykane u dzieci, częściej u chłopców niż dziewczynek- co wiązać można z większą emocjonalnością i ekspresyjnością, oraz co często wynika z rozmów z rodzicami grą w piłkę i przysłowiowym „zdzieraniem gardła” – przeciążeniem głosu w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, co doprowadza do nadużywania strun głosowych i powstawania guzków. Dominującym objawem jest okresowo występująca chrypka i nawracający bezgłos

Guzki głosowe – objawy

Jakość głosu zależy od stopnia chrypki i nasilani zmian morfologicznych oraz współisniejącego odczynu zapalnego.

Początkowo głos staje się ostry, chrapliwy, potem pojawiają się zaszumienia w głosie, chrypa a ostatecznie pojawia się bezgłos, czyli całkowita utrata dźwięczności głosu, nie licząc szeptu, do którego tworzenia nie używa się fałdów głosowych.

Do innych objawów choroby zaliczamy ból gardła (uczucie ciała obcego) czy szyi, a także kaszel o charakterze piania, czasem też dyskomfort oddechowy.

Szybkie zmęczenie głosu i czasami jego łamliwość.

Techniki diagnostyczne

 1. Wideolaryngostroboskopia – technika pozwalająca na ocenę ruchomości fałdów głosowych oraz identyfikację wszelkich nieprawidłowości, w tym obecności torbieli.
 1. Narzędzia akustyczne – analiza akustyczna głosu pozwala na ocenę jego jakości oraz wykrycie subtelnych zmian mogących sugerować obecność torbieli.
 2. Ultrasonografia – w niektórych przypadkach może być użyteczna do oceny struktury fałdów głosowych.

Doktor Tomasz Michalak, audiolog i foniatra pracujący m.in. w Pomorskim i Mazowieckim Centrum Suchu i Mowy MEDINCUS podkreśla: „W diagnostyce torbieli fałdów głosowych niezwykle ważne jest zastosowanie nowoczesnych metod obrazowania, które pozwalają na dokładną ocenę stanu krtani i wykrycie nawet niewielkich zmian.”

Rokowanie zależy od rodzaju guzków i czasu trwania dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza foniatry.

W pierwszym okresie powstawania guzków mają one charakter obrzęku w górnej warstwie blaszki właściwej błony śluzowej. Tego typu zmiana rozwija się najczęściej na brzeżnej powierzchni fałdów głosowych i stanowi ognisko zapalenia na ograniczonym obszarze, tzw. guzki głosowe miękkie. Barwą nie odróżniają się od koloru fałdu głosowego. Guzki głosowe miękkie nie powodują dużych zaburzeń w wibracji fałdów głosowych, natomiast występująca chrypka jest następstwem braku pełnego ich zwarcia ponieważ zarówno nad guzkiem, jak i pod nim fałdy głosowe nie stykają się ze sobą, co powoduje uciekanie powietrza, zaszumienia w głosie i niestabilną pracę głośni.

W okresie tym włączenie leczenia farmakologicznego, rehabilitacja foniatryczna oraz zaniechanie wysiłku głosowego prowadzą zwykle do całkowitego ustąpienia zmian. Jeśli jednak narząd głosowy nadal jest narażony na wysiłek głosowy, to z czasem dochodzi do włóknienia guzków- czyli przyrastania tkanki łącznej, trwale zmieniającej strukturę fałdów głosowych. Takie guzki nazywane są guzkami twardymi. Guzki twarde są zwykle mniejsze niż guzki miękkie, ale powodują większe zaburzenia głosu, co jest spowodowane usztywnieniem fałdu głosowego w miejscu ich występowania. Leczeniem z wyboru w przypadku guzków twardych jest mikrochirurgia krtani.

Diagnostyka i leczenie guzków głosowych

Pamiętać zawsze należy o wczesnej diagnostyce zaburzeń głosu, w szczególności chrypki, której przedłużanie się może być objawem nowotworów.

Leczenie guzków głosowych polega głównie na unikaniu czynników drażniących i uszkadzających struny głosowe. Wskazane jest odpowiednie nawodnienie. Oprócz unikania mówienia zaleca się zaprzestanie palenia papierosów czy spożywania alkoholu. Leki nie znajdują zastosowania w leczeniu guzków śpiewaczych. 

U niektórych pacjentów poprawę przynosi kontrola chorób współistniejących, takich jak choroby tarczycy, alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. 

Zazwyczaj sama rehabilitacja głosu przynosi poprawę. Może być ona wspomagana poprzez zajęcia z terapeutami mowy, logopedami, foniatrami, którzy pomogą w nauce poprawnej emisji głosu i oddychania oraz podpowiedzą, jak wspomóc relaksację strun głosowych. 

Niekiedy stosuje się terapię wspomagającą w postaci przezskórnej stymulacji elektrycznej nerwów (TENS). Dodatkowym zaleceniem jest nawilżanie dróg oddechowych, np. poprzez stosowanie inhalacji różnymi domowymi sposobami lub fizykoterapię gabinetową.

Leczenie torbieli fałdów głosowych jest zróżnicowane i zależy od ich wielkości, lokalizacji oraz wpływu na funkcję głosu.

Metody zachowawcze

W przypadku niewielkich torbieli, które nie powodują znaczących objawów, stosuje się podejście zachowawcze:

 • Foniatria i terapia głosowa – mają na celu poprawę techniki fonacyjnej, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz optymalizację funkcji głosu.
 • Farmakoterapia – w niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwzapalne oraz nawilżające błonę śluzową krtani.

Terapia głosowa jest kluczowa w leczeniu zachowawczym torbieli fałdów głosowych. Poprzez odpowiednie ćwiczenia możemy poprawić technikę fonacyjną pacjenta, co często prowadzi do złagodzenia objawów. – tłumaczy dr Michalak.

Guzki głosowe – leczenie chirurgiczne

Leczenie wykonuje się w pełnej narkozie, jest to zabieg mikrochirurgiczny wykonywany z wykorzystaniem mikroskopu i często wykorzystuje się z wykorzystaniem lasera.

Chirurgiczne usunięcie guzków jest pierwszym etapem leczenia głosu w przypadku guzków twardych. Kolejne etapy to rehabilitacja głosu, paca z logopedą, poprawa emisji głosu i sposobów jego prawidłowego tworzenia, ćwiczenia oddechowe, poprawa aktywności fizycznej fizykoterapia z wykorzystaniem inhalacji vibroaerozolowych, prądów galwanicznych, czasem także pomoc psychologiczna.

Interwencje chirurgiczne

W sytuacjach, gdy guzek powoduje znaczące objawy fonacyjne lub nie reaguje na leczenie zachowawcze, konieczna może być interwencja chirurgiczna:

 • Mikrochirurgia krtani – precyzyjna technika pozwalająca na usunięcie guzków, torbieli z minimalnym uszkodzeniem otaczających tkanek.
 • Endoskopowa resekcja – alternatywna metoda umożliwiająca usunięcie torbieli za pomocą narzędzi endoskopowych.

Chirurgia krtani jest stosowana jedynie w przypadkach, gdy inne metody zawodzą. Precyzyjna technika operacyjna jest kluczowa, aby zminimalizować ryzyko powikłań i zapewnić pacjentowi szybki powrót do pełnej funkcji głosowej. – zaznacza dr Michalak.

Zapobieganie torbielom fałdów głosowych jest kluczowym elementem utrzymania zdrowego głosu, zwłaszcza u osób zawodowo posługujących się głosem.

Profilaktyka jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób, które zawodowo posługują się głosem. Regularne ćwiczenia oddechowe i dbanie o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powstania torbieli. – radzi ekspert.

Podsumowanie

Guzki fałdów głosowych stanowią istotne wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne, jednak dzięki nowoczesnym technikom diagnostycznym i terapeutycznym, możliwe jest skuteczne leczenie i poprawa jakości życia pacjentów.

W przypadku podejrzenia problemów z fałdami głosowymi, warto skonsultować się z ekspertem, aby uzyskać właściwą diagnozę i odpowiednie leczenie.

W prewencji guzków śpiewaczych ważne jest, aby dać strunom głosowym odpocząć, zwłaszcza jeśli dużo się mówi lub śpiewa. Jeśli czyjś głos łatwo się męczy lub szybko staje się ochrypły, terapia głosowa (nauka emisji głosu) oraz poprawnego oddychania może pomóc w zapobieganiu długotrwałym problemom z głosem. Należy również wyeliminować wszystkie czynniki drażniące, w tym całkowicie zaprzestać palenia papierosów.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content