echodnia.png
05/sty/2022

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej, odpowiadała redakcji Echa Dnia na pytania dotyczące szczepień przeciw koronawirusowi, także wśród dzieci.

„Cały czas obserwujemy dużą liczbę zgonów i osób hospitalizowanych zarówno w grupie osób dorosłych, jak również dzieci. Jeśli mamy szansę ochronić nasze dzieci przed chorobą COVID-19 i przed konsekwencjami zachorowania to zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Tym bardziej, że ta szczepionka jest zarówno bezpieczna jak i skuteczna – chroni przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, chroni przed hospitalizacją” – wyjaśnia dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska w rozmowie z reporterem Echa Dnia.

Przeprowadzone badania kliniczne dawki pediatrycznej, jak wskazuje specjalista farmacji aptecznej, potwierdzają, że nie należy obawiać się szczepienia dzieci. Co ważne, według informacji podawanych przez wyspecjalizowane agencje, m. in. amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) czy Europejską Agencję Leków, obecnie wykorzystywane szczepionki mogą chronić osoby zaszczepione nie tylko przed wieloma występującymi wariantami COVID-19, w tym Omikron, ale także przed nowymi odmianami wirusa.

Cały wywiad z dr n. farm. Magdaleną B. Skarżyńską można przeczytać tutaj.


WP_ok.png
05/sty/2022

Część pacjentów zakażonych koronawirusem wśród objawów wymienia “covidowy głos”, opowiadając o dokuczliwej chrypie, zniekształconym, chrapliwym głosie – wyjaśnia prof. Piotr Henryk Skarżyński w rozmowie z portalem abcZdrowie.pl.

Okazuje się, że chrypka, drapanie w gardle i zmiana barwy głosu mogą być jednymi z objawów COVID-19, chociaż nie pierwszym. Występuje ona zawsze obok innych dolegliwości – tłumaczy prof. Piotr H. Skarżyński.

Badanie opublikowane na łamach “Journal of Voice” wykazało, że na 160 chorujących na COVID-19 osób, 70 z nich cierpiało na dysfonię, czyli wielopostaciowe zaburzenia głosu. Covidowa chrypka potrafiła utrzymywać się, w niektórych przypadkach, nawet powyżej miesiąca.

Czy po COVID-19 można stracić głos?

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem.


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content