Choroby ucha zewnętrznego u dzieci

7 lipca 2023 by Katarzyna Kocot
Projekt-bez-nazwy27-1200x800.png

Zmiany chorobowe w obrębie ucha zewnętrznego obejmują małżowinę uszną, przewód słuchowy zewnętrzny, bądź jednocześnie obie te struktury.

Choroby ucha zewnętrznego występują u dzieci stosunkowo często. Wizyty małych pacjentów w gabinetach otolaryngologicznych są zwykle wynikiem zapaleń, urazów różnego pochodzenia lub ciał obcych w przewodzie słuchowym. Zdarzają się także grzybice, czyraki, półpaśce, wady rozwojowe lub nowotwory. – mówi lek. Eliza Sasimowicz z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Stany zapalne ucha zewnętrznego

Ucho zewnętrzne jest chronione przez takie mechanizmy, jak:

  • działanie woskowiny (ochronne i antybakteryjne),
  • utrzymywanie niskiego pH (utrudniające rozwój zakażeń),
  • samooczyszczanie się przewodu słuchowego.

Jeżeli powyższe procesy zostaną przełamane, w obrębie ucha zewnętrznego może dojść do szeregu zmian, których konsekwencją bywa rozwój stanu zapalnego.

Urazy mechaniczne i termiczne

Urazy ucha zewnętrznego dzielimy na mechaniczne i termiczne (oparzenia i odmrożenia). W przypadku dzieci, często mamy do czynienia z mechanicznym uszkodzeniem ucha zewnętrznego: naderwaniem małżowiny, poszarpaniem, nacięciem czy zranieniami w obrębie przewodu słuchowego (np. w wyniku nieprawidłowej higieny). W zależności od pory roku, nie brakuje odmrożeń małżowin usznych i różnego typu poparzeń.  

Ciała obce w przewodach słuchowych

Ciała obce w przewodach słuchowych to kolejna przyczyna wizyt w gabinetach otolaryngologicznych.

Zdarza nam się wyciągać z przewodów słuchowych najróżniejsze ciała obce m.in.: klocki, koraliki, spinki, owady, baterie, kawałki jedzenia czy kulki z plasteliny. Pozornie bezpieczne dziecięce zabawy, przyjmują często nieoczekiwany, dramatyczny wręcz obrót, który swój finał miewa na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dlatego edukacja dzieci w zakresie budowy ucha jest istotna już od najmłodszych lat – nie wszystko, co da się włożyć do ucha, czy nosa, można później samodzielnie wydobyć. – dodaje doktor Sasimowicz, która w codziennej praktyce ma do czynienia z otolaryngologią dziecięcą.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content