KORONAWIRUS. PORADNIK – o chorobach laryngologicznych

5 października 2020 by administartor
FB_Medincus_Koronawirus_Poradnik_koronawirus_a_badanie_słuchu.png

W programie „Koronawirus. Poradnik” (odc. 248) prof. Piotr H. Skarżyński opowiedział o wpływie koronawirusa na słuch pacjentów oraz o tym, jak ważna jest w czasach pandemii rosnąca w siłę telemedycyna.

Profesor przekonywał, by osoby, które chorowały na COVID-19, były poddawane badaniom słuchu. Badania te powinny nastąpić kilka miesięcy po wyzdrowieniu i po całkowitym zaprzestaniu terapii farmakologicznej. Należy sprawdzić, czy u ozdrowieńców nie doszło do uszkodzeń słuchu – w związku z bezpośrednim działaniem koronawirusa lub z powodu przyjmowanych leków. „Nie ma danych potwierdzających, że zakażenie COVID-19 powoduje trwałe uszkodzenie słuchu. Natomiast spodziewamy się – analizując to, co robi wirus z narządem węchu – że w odległym czasie może dochodzić do progresywnego pogarszania się słuchu, ale nie ma na to jeszcze twardych danych.” – stwierdził profesor.

Zwrócił także uwagę na to, że okolicą szczególnie narażoną na mnożenie się koronawirusa są gardło i krtań. W związku z tym w otolaryngologii została mocno zmodyfikowana dotychczasowa diagnostyka. Do tej pory wciąż są odkładane niektóre zabiegi. Staramy się nie ryzykować i nie przeprowadzamy operacji, które nie są pilne. Pacjenci są też wcześniej testowani. Wiele terapii możemy monitorować zdalnie, np. przewlekłe zapalenie zatok, aby nie narażać na ewentualne zakażenie zarówno pacjentów, jak i lekarzy czy personelu medycznego. Teleporady, które były prowadzone z dużym sukcesem, są nadal realizowane. Dzięki nim została zmniejszona częstotliwość wizyt. To, co się udało zrobić dotyczy także rehabilitacji dzieci, która jest teraz często prowadzona w domach. Te programy, które wcześniej były wynalazkami, produktami przyszłości, są obecnie stosowane w diagnostyce i rehabilitacji już niemal rutynowo, w szczególności dzieci.” – tłumaczył ekspert.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content