“Technologie w służbie społeczeństwu” – raport z wypowiedzią prof. Skarżynskiego

9 października 2020 by administartor
digital-poland_spoleczenstwo-5-0_v2_piotr-skarzynski-1200x627.png

Profesor Piotr H. Skarżyński udzielił wypowiedzi eksperckiej w tegorocznej edycji raportu pt. ,,Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”. Premiera raportu opracowanego przez Fundację Digital Poland odbyła się 7 października podczas konferencji Digital Summit. Zostały na niej omówione najważniejsze wnioski płynące z raportu.

Raport “Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, pokazuje nastawienie Polaków do nowych technologii. Druga edycja tego badania powstała w wyjątkowym czasie, dlatego pokazuje wyjątkowe mechanizmy. Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, która od lat stopniowo zmienia funkcjonowanie społeczeństw.

Ostatnie miesiące pokazały, że nowe technologie są gwarancją skutecznych narzędzi antykryzysowych. Zauważyliśmy, jak ważna jest wydajność Internetu, który umożliwił przeniesienie do wirtualnej przestrzeni pracy, edukacji oraz opieki zdrowotnej. Zaczęliśmy też masowo korzystać z płatności zbliżeniowych, cyfrowych zakupów i telemedycyny. Czy na zbudowanych w tym czasie cyfrowych fundamentach powstanie nowe społeczeństwo? Na to pytanie można znaleźć odpowiedź w raporcie.

Poniżej znajduje się fragment wypowiedzi prof. Piotra H. Skarżyńskiego, która koncentrowała się wokół tematu zdrowia, a szczególnie korzyści płynących z telemedycyny.

„Wśród wniosków płynących z badania zdecydowanie najbardziej cieszy fakt, że Polacy patrzą na nowe technologie pozytywnie i utożsamiają je z narzędziem ułatwiającym ich życie. Deklarują, że z chęcią sięgają po nowinki technologiczne. Aż 97 proc. Polaków uważa, że technologie są potrzebne – to ogromny potencjał, który powinniśmy pielęgnować. W naszym społeczeństwie szczególnie dobrze są oceniane nowe technologie w medycynie takie jak np. tomografia, rezonans magnetyczny, szybkie wykrywanie nowotworów (92 proc. badanych). Znaczna populacja już teraz sięga także po zdalne konsultacje medyczne z wykorzystaniem Internetu (co trzeci respondent) i ocenia je coraz bardziej pozytywnie.

Telemedycyna, czyli zdalna opieka nad pacjentem jest jednym z najważniejszych kierunków w medycynie przyszłości. Otolaryngologia to dziedzina, w której takie rozwiązania telemedyczne są praktykowane od wielu lat. Jako pierwsi na świecie stworzyliśmy w 2009 roku Krajową Sieć Teleaudiologii, czyli sieć współpracujących ze sobą ośrodków. System ten umożliwia przeprowadzanie telekonsultacji z udziałem pacjentów i specjalistów z kilku ośrodków jednocześnie, zdalną rehabilitację oraz telefitting, czyli zdalne ustawianie parametrów w procesorach mowy u pacjentów z implantami słuchowymi. Rozwiązanie to przynosi szereg korzyści. Umożliwia ono świadczenie usług medycznych na odległość, niweluje bariery geograficzne i finansowe związane z przemieszczaniem się pacjentów do specjalistycznych ośrodków medycznych oraz zwiększa dostęp pacjentów do doświadczonej, wykwalifikowanej kadry. Z kolei samym specjalistom zapewnia ono nowoczesne metody uczenia się i zdobywania doświadczenia.”

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią profesora.

Pełny raport można pobrać tutaj.

Z raportem można zapoznać się także na stronie Digital Poland.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content