Zabiegi z użyciem Hydrodebridera i Shavera w ofercie Medincusa

19 lutego 2020 by administartor
DSC_8579-1200x800.jpg

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje zatok. Najczęstszymi ich objawami są bóle głowy nasilające się przy pochylaniu, niedrożność nosa, spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła.

Niewłaściwie leczone lub nieleczone zapalenie zatok może przejść w stan przewlekły i wówczas konieczne staje się zastosowanie leczenia chirurgicznego. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik endoskopowych, operacje udrażniania zatok są coraz mniej inwazyjne – część z nich można nawet przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wtedy opuścić szpital jeszcze tego samego dnia.

Zapalenie zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. Dotyczy to wszystkich krajów leżących w umiarkowanej strefie klimatycznej. Szacuje się, że co drugi Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok przynosowych, a na przewlekłą postać tej choroby – tj. taką, która utrzymuje się powyżej 12 tygodni – cierpi ok. 15 proc. populacji.

Schorzenie objawia się niedrożnością nosa oraz ropną wydzieliną. Towarzyszy mu silny ból lub uczucie rozpierania zlokalizowane w różnych częściach twarzoczaszki, w zależności od tego, które zatoki są zajęte – np. ból szczęki przy zajęciu zatok szczękowych, ból czoła – zatok czołowych, okolicy nasady nosa – gdy zajęte są zatoki sitowe, a szczytu głowy i ucha – gdy zatoki klinowe. Mogą też pojawić się zaburzenia węchu, bóle zębów, nieprzyjemny zapach z ust. W przewlekłej postaci zapalenia zatok chorzy odczuwają silne zmęczenie. Choroba znacznie obniża jakość życia, upośledza funkcjonowanie i może być przyczyną częstych nieobecności w pracy.

Jedną z ważnych przyczyn nawrotów choroby jest przewlekłe przebywanie kolonii bakteryjnych w zakamarkach zatok. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy bakterie odpowiedzialne za infekcje zatok tworzą biofilm, czyli zwartą kolonię mikroorganizmów przylegających silnie do podłoża i do siebie nawzajem otoczone tzw. matrixem. W takiej kolonii bakterie są bardziej oporne na działanie antybiotyków i nawet metody operacyjne pozwalające przywrócić drożność zatok nie pomagają na długo.

HYDRODEBRIDER

Zabieg płukania zatok systemem Hydrodebrider pozwala na endoskopowe płukanie zatok o bardzo dużej dokładności i zakresie.  Użycie Hydrodebridera jest procedurą stosowaną u chorych z przewlekłym zapaleniem zatok po przebytych zabiegach operacyjnych, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło rezultatu. Może też być składową pierwszego zabiegu operacyjnego. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły jego blisko 99% skuteczność w usuwaniu bakterii chorobotwórczych. Metoda jest też bezpieczna dla wrażliwego nabłonka migawkowatego nosa i zatok.

Z badań wynika, że metoda endoskopowego płukania i oczyszczania zatok pozwala skrócić czas trwania choroby, znacznie łagodzi dolegliwości oraz redukuje zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, związane z rozsiewaniem bakterii do innych tkanek. Przyczynia się także do obniżenia kosztów terapii, wizyt lekarskich i dojazdów na nie oraz kosztów związanych nieobecnością w szkole czy pracy.

SHAVER

Endoskopowa operacja usunięcia polipów nosa przy użyciu Shavera to nowoczesna metoda leczenia operacyjnego polipów nosa. W trakcie zabiegu unika się uszkodzenia sąsiednich tkanek i mniejsze jest krwawienie podczas zabiegu. Dzięki temu proces gojenia jest szybszy.

Polipy nosowe są łagodnymi przerostami błony śluzowej, najczęściej wywołanymi przez przewlekły stan zapalny. Nieleczone mogą się rozrastać, co skutkuje niedrożnością nosa i zniekształceniem jego struktur, wypełnieniem wszystkich zatok oraz nawet całkowitą utratą węchu.

Działanie Shavera polega na pocięciu na kawałki polipu, które następnie są usuwane przez system ssący. Operacje polipów przeprowadzane tą metodą są bezpieczne i nie uszkadzają tkanek zdrowych, dzięki czemu obszar operacji szybciej ulega wygojeniu. Jest to obecnie najlepsza technika, która pozwala radykalnie usunąć tego typu zmiany z nosa i zatok oraz zdecydowanie zmniejsza ryzyko nawrotu polipów nosa.

Przed zabiegiem zalecane jest wykonanie tomografii komputerowej zatok. Konieczne jest także badanie mikroskopowe usuniętego materiału, zwłaszcza jeśli zabieg jest przeprowadzany po raz pierwszy lub zmiana zajmowała tylko jedną stronę nosa – przede wszystkim po to, aby wykluczyć nowotwór.

Opisane zabiegi cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów, są szybkie i skutecznie poprawiają jakość życia pacjentów. Szpital Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach przeprowadza 20 takich zabiegów miesięcznie, a rekonwalescencja trwa średnio 10-14 dni.

 

oprac.

lek. Katarzyna Łazęcka

prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content