Badania ABR w domu pacjenta w woj. świętokrzyskim

9 czerwca 2022 by Rafał Mielczarek
abr_fb_Obszar-roboczy-1-003-1200x628.jpg

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS prowadzi wyjazdowe rozszerzone badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR) na terenie województwa świętokrzyskiego, w powiatach: starachowickim, ostrowieckim, skarżyskim, kieleckim, opatowskim, koneckim, włoszczowskim, jędrzejowskim, pińczowskim, kazimierskim, buskim, staszowskim, sandomierskim.

Kiedy wykonuje się badanie ABR?

– przypadku podejrzenia niedosłuchu, przeważnie u małych dzieci,

– w momencie, kiedy przesiewowe badanie słuchu po urodzeniu nie wyszło prawidłowo,

– jeśli istnieje możliwość, że przyczyną opóźnionego rozwoju mowy może być niedosłuch,

– u dorosłych i dzieci, u których badanie audiometryczne bądź orientacyjne słuchu jest niemożliwe do wykonania ze względu na patologię w obrębie centralnego układu nerwowego (np. u osób z zespołem Downa, dzieci autystycznych bądź osób niewspółpracujących).

Jak przebiega badanie i na czym polega?

Badanie ABR trwa od 40 minut to półtorej godziny i wykonywane jest we śnie fizjologicznym, dlatego dziecko podczas badania musi spać. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku niemowląt i małych dzieci, ich aktywność ruchowa, niepokój, roztargnienie, pobudzenie mogą powodować wiele zakłóceń w zapisie potencjałów i w efekcie wpływać na wiarygodność uzyskanych wyników oraz utrudnić ich interpretację. Dlatego ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery w miejscu badania.

Na czas wykonywania badania pacjentowi przykleja się 4 elektrody: dwie na czółko oraz po jednej za uszami, do uszu natomiast wkładane są słuchawki.

Jak przygotować dziecko do badania?

Badanie ABR jest badaniem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym oraz obiektywnym (nie wymaga aktywnego uczestniczenia pacjenta w badaniu). Dziecko musi być całkowicie zdrowe (co najmniej dwa tygodnie po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych), mieć oczyszczone z woskowiny uszka (zalecana kontrola u lekarza). Należy uwzględnić godzinę, w której dziecko zasypia.

Jakie są zalety wykonywania badania w domu pacjenta?

Głównymi zaletami wykonywania badania ABR w domu pacjenta jest to, że pacjent czuję się bardziej komfortowo, bezpiecznie, a także łatwiej mu jest zasnąć, co wpływa pozytywnie na wynik badania, który jest bardziej miarodajny.

Jak umówić się na badanie rozszerzone ABR w domu pacjenta?

Szczegółowe informacje oraz zapisy dostępne w Radomskim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS:

Bóżniczna 3, 26-600 Radom

tel. +48 48 679 18 40

tel. +48 666 333 222

email: radom@medincus.pl

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content