Codzienność otorynolaryngologów na Ukrainie

16 kwietnia 2022 by administartor
ukrain.jpg

Urazy ucha środkowego i wewnętrznego, uszkodzenia błony bębenkowej czy urazy ciśnieniowe wywołane eksplozjami to coś, z czym każdego dnia przychodzi mierzyć się otorynolaryngologom na terenie Ukrainy, do których trafiają żołnierze walczący na froncie.

Ołeksandr Szczuruk otolaryngolog z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS z Łucka na Ukrainie, pomimo trudnego i wymagającego czasu, był gościem specjalnym w programie TVN24, w którym opowiedział o najczęstszych przypadłościach, z jakimi zgłaszają się do nich poszkodowani, a także o pomocy, jakiej udzielają im każdego dnia.

„Myśląc o żołnierzach odnoszących obrażenia na froncie, automatycznie wiążemy to z ranami postrzałowymi. Jednakże te obrażenia bardzo często dotyczą również słuchu. Każdego dnia do placówki trafiają żołnierze z frontu właśnie z urazami ucha środkowego, ucha wewnętrznego, a także osoby, które doznały baroakustycznej traumy po wybuchach” – mówi Ołeksandr Szczuruk.

Jak zaznacza najczęstszymi przyczynami tych obrażeń są jednakowo bardzo głośne dźwięki, a także zmiany ciśnienia, do których dochodzi podczas wybuchów. To właśnie one przyczyniają się do uszkodzeń słuchu. Po zastosowaniu leczenia, słuch po kilku dniach wraca do normy. Natomiast osoby, u których stwierdza się uszkodzenia błony bębenkowej, są poddawane operacji i trwałemu leczeniu.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content