Fajerwerki i petardy – jak chronić nasz słuch?

30 grudnia 2022 by Anna Zakrzewska
BizAlert_screen.png

Sylwester nieodłącznie wiąże się z pięknymi, ale i głośnymi fajerwerkami i petardami. Jak powinniśmy chronić nasz słuch podczas ich oglądania? Podpowiada prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w najnowszym programie telewizji internetowej BizAlert.

– Podstawowa zasada dla osób, które uczestniczą w pokazach fajerwerków, jest taka, aby być na tyle daleko żeby dobrze widzieć i by nie przeszkadzał nam hałas wybuchów – radzi prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, otolaryngolog dziecięcy, audiolog, foniatra oraz członek zarządu Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

– Jeśli zdarzy się, że hałas przeszkadza nam tak bardzo, że aż boli nas ucho i głowa, wtedy zatykamy uszy po obu stronach głowy – dodaje prof. Piotr H. Skarżyński. – Zatkanie tylko jednego ucha sprawia, że drugie ucho jest bardziej narażone na hałas i może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń dużo szybciej.

Pamiętajmy, że z wszelkimi pokazami pirotechnicznymi wiąże się ryzyko uszkodzenia narządów słuchu.

– Kiedy nagle głuchniemy na skutek wybuchu petardy lub jakiegoś innego hałasowego urazu, nie możemy z tym czekać – przestrzega prof. Piotr H. Skarżyński. – Jeśli dochodzi do uszkodzenia ucha wewnętrznego, interwencja otolaryngologa w ciągu pierwszej lub drugiej doby może sprawić, że słuch odzyskamy w całości. Jeśli czekamy z tym problemem przez dłuższy okres, to może dojść do zmian nieodwracalnych. Nie warto więc czekać.

Dlatego jeśli wybieramy się na widowiskowy pokaz fajerwerków, który będzie trwał dłużej i mogą mu towarzyszyć mocno hukowe petardy, przygotujmy się do niego odpowiednio. Zwłaszcza, jeśli będą z nami dzieci. Warto zadbać o słuch i mieć ochraniacze na uszy, aby ten pokaz był nie tylko przyjemny dla oczu, ale także nieinwazyjny dla uszu.

 

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content