Jak przechowywać i transportować leki w wysokich temperaturach?

22 lipca 2022 by Anna Zakrzewska
maly-leki-1200x800.jpg

Okres letni to czas podwyższonych temperatur. Warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, ochronę przed przegrzaniem, przed szkodliwym promieniowaniem UV … oraz o odpowiednie warunki dla przyjmowanych leków, które zdecydowanie ciepła nie lubią. Dlatego latem należy zweryfikować sposób ich przechowywania i przestrzegać zasad jakie zaleca producent; opis znajduje się na opakowaniu lub w dołączonej do produktu ulotce.


Najczęściej na opakowaniach pojawiają się następujące zalecenia:

– Przechowywać lek w suchym miejscu, bez dostępu promieniowania słonecznego;

– Przechowywać w temperaturze pokojowej, w zakresie 15-25°C;

– Przechowywać w chłodnym miejscu, czyli 10-15°C – w pomieszczeniach zwykle występują wyższe temperatury – dla bezpieczeństwa warto włożyć taki lek do lodówki.

– Przechowywać w lodówce, czyli w temperaturze 2-8°C.

 

Dlaczego należy chronić leki przed wysoką temperaturą?

Skład farmaceutyków wystawionych na działanie wysokich temperatur czy ekspozycję na słońce może w znaczący sposób ulec modyfikacji, co może zagrozić naszemu zdrowiu lub nawet życiu. O ile zmiany w barwie, smaku, zapachu czy konsystencji preparatu potrafimy zauważyć sami, o tyle już te zachodzące we właściwościach fizykochemicznych są niezauważalne gołym okiem, a mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. Przykładem leków, które muszą być chronione przed wysokimi temperaturami są antybiotyki – przechowywane w cieple, tracą swoje właściwości terapeutyczne i przestają aktywnie zwalczać bakterie.

 

Gdzie przechowywać leki?

Produkty lecznicze należy przechowywać w suchym, chłodnym i pozbawionym wilgoci miejscu, bez dostępu promieni słonecznych. Jeśli preparat wymaga utrzymywania w lodówce – nie umieszczajmy go na półce na drzwiach, ponieważ występują tam największe różnice temperatur, które mogą zaszkodzić farmaceutykowi. Ostrożność należy zachować również w przypadku takich produktów jak np. paski diagnostyczne do sprawdzania poziomu cukru we krwi, które nie mogą być wystawione na wahania temperatury i wilgotności powietrza, z uwagi na możliwość podania błędnego odczytu, a co za tym idzie złego dawkowania insuliny.

 

W jaki sposób transportować leki?

Przede wszystkim zawsze należy zapoznać się z zaleceniami na dołączonej do preparatu ulotce lub zasięgnąć porady farmaceuty. Leki bezwzględnie wymagające przechowywania w niskich temperaturach, najlepiej przewozić w lodówce lub termosie, do którego można dodatkowo włożyć schłodzony żelowy kompres termiczny. Produkty na co dzień przechowywane w temperaturze pokojowej umieszczamy w pobliżu nawiewów (najlepiej na podłodze), w kabinie (jeśli pojazd jest klimatyzowany) lub w bagażniku, z dala od miejsc, które są wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Na rynku dostępne są opakowania termiczne do przewozu leków, jednak odpowiednią temperaturę wewnątrz utrzymują jedynie około 1 godziny, dlatego na dłuższą podróż się nie sprawdzą.

 

Na co zwrócić uwagę przed zaaplikowaniem leku?

Przed podaniem leku, należy sprawdzić jego termin przydatności, stan i wygląd. Jeśli różni się on od swojej pierwotnej postaci lub upłynął już termin przydatności – preparatu nie wolno stosować. Bardzo wnikliwie powinno się kontrolować leki termolabilne, a więc szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia. Przykładem takich leków są czopki, globulki, szczepionki czy insuliny.

 

Pamiętajmy, że niektóre leki mogą spowodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne, gdy – po ich zażyciu – ciało będzie wystawione na działanie promieniowania słonecznego. W grupie tych leków są m. in. antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, a także antydepresyjne, które posiadają w swoim składzie zioła, np. dziurawiec.

Leki powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach, zabezpieczających przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwiających identyfikację preparatu. Zawsze warto zachować dołączoną do opakowania ulotkę. 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content