KLESZCZE NIEBEZPIECZNE TAKŻE DLA NARZĄDÓW ZMYSŁÓW

12 maja 2022 by Anna Nowak
kleszcze_tvpinfo.jpg

Maj – czerwiec to czas szczytu aktywności kleszczy. Czy ugryzienie przez kleszcza może mieć wpływ na funkcjonowanie narządów zmysłów? O tym mówił prof. Piotr H. Skarżyński w programie Wstaje Dzień,  w TVP Info.  

„Obserwujemy coraz więcej osób, które po przebyciu boreliozy lub infekcji po ugryzieniu przez kleszcza zgłaszają, że pojawiały się u nich atypowe objawy początkowe, takie jak np. szumy uszne. Są to zwykle przypadki osób, które zlekceważyły ugryzienie lub nie zastosowały antybiotykoterapii, która jest wymagana przy rumieniu. Na początku mogą pojawić się szumy uszne, w kolejnym kroku pacjentom mogą doskwierać niespecyficzne bóle stawów, poczucie rozkojarzenia, czasem prowadzące także do obniżenia nastroju. Dlatego w przypadku ugryzienia przez kleszcza i pojawiania się rumienia, zalecam wizytę u lekarza.” – zwraca uwagę profesor.

Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu to dwie groźne choroby, które mogą być konsekwencją ugryzienia kleszcza. Profesor Skarżyński na antenie TVP Info poinstruował kiedy sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem. Przestrzegał o profilaktyce i informował o szczepieniu ochronnym przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content