Klimatyzacja – jak chronić dziecko przed przeziębieniem?

27 czerwca 2022 by Anna Zakrzewska
clima-mała-1200x800.jpg

Klimatyzacja bywa bardzo przydatna, zwłaszcza, gdy jesteśmy zmuszeni przebywać przez kilka godzin w dusznym, gorącym pomieszczeniu, co zwiększa prawdopodobieństwo przegrzania organizmu i może prowadzić do udaru cieplnego.

Włączając klimatyzację, często jednak błędnie ustawiamy ją na zbyt niską temperaturę, zapominając, iż najlepiej obniżyć ją jedynie o 5-6 stopni w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz.

Organizm człowieka, w zależności od wieku i własnych preferencji, czuje się komfortowo w innych warunkach. Orientacyjnie, najlepszą temperaturą dla noworodka będą 24 stopnie C., niezależnie od pory dnia, niemowlęta i starsze dzieci dobrze czują się w temperaturze 21-22 stopni C., natomiast osoby dorosłe – 20 st. C.

Jak używać klimatyzacji, aby nie szkodziła?

Z klimatyzacji możemy korzystać bez obaw – również w obecności małych dzieci (noworodków, niemowląt czy kilkulatków), pod warunkiem, że użytkowana będzie rozsądnie i dostosujemy się do kilku zasad:

– różnica temperatury na zewnątrz i w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-6 st. C,

– podróżując samochodem z dzieckiem, kierujemy nawiew na sufit lub nóżki, nigdy na twarz czy główkę, gdyż są to miejsca bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Nadmierne schłodzenie może wywołać infekcje, np.: katar, ból gardła, zapalenie migdałków, ból ucha, które potrafią przerodzić się w poważniejsze dolegliwości. Najbezpieczniej nieco schłodzić rozgrzane auto (o max. 5 st. C w porównaniu z temperaturą na zewnątrz), zanim wsiądziemy do niego z malcem, a kilkanaście minut przed końcem podróży wyłączyć klimatyzację, aby temperatura w samochodzie wyrównała się z panującą na zewnątrz,

– klimatyzacja w hotelach może być ustawiona na maksymalne chłodzenie w jak najkrótszym czasie, dlatego warto to sprawdzić i dostosować wartości do swoich potrzeb,

– w miejsca, w których nie mamy wpływu na dobór parametrów klimatyzacji (środki komunikacji, teatry, kina, muzea itd.), zabierajmy ze sobą dodatkowe dziecięce wyposażenie: czapeczki, aby ochronić wrażliwe uszy i zabezpieczyć je przed przewianiem, kocyki lub inne ubranka, które zapewnią dziecku komfort cieplny.

Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie klimatyzacji?

Przegląd oraz czyszczenie klimatyzacji, zarówno w domu, jak i w samochodzie, powinny odbywać się regularnie. Dotyczy to głównie okresu jej wzmożonej eksploatacji, gdyż właśnie wtedy staje się ona siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów: niebezpiecznych bakterii, grzybów i pleśni, mogących wywołać u dzieci i dorosłych np. infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza gardła czy alergię.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content