Magdalena B. Skarżyńska o niewiedzy, która może skutkować nieświadomym przedawkowaniem popularnych leków na przeziębienie

7 listopada 2023 by Katarzyna Kocot
lek.-Andrzej-Pastuszak-otorynolaryngolog-1200x848.jpg

Jesienią i zimą liczba infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych wzrasta lawinowo. W większości są to infekcje wirusowe, które nie wymagają stosowania antybiotyków. Ich leczenie ogranicza się zazwyczaj do podawania ogólnodostępnych preparatów łagodzących objawy.

O tym, jak ważna jest znajomość substancji czynnych w lekach przyjmowanych przez chorego, wspominała w najnowszym numerze czasopisma „Słyszę” dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena B. Skarżyńska.

Nie wszyscy mają świadomość, że w popularnych lekach stosowanych do łagodzenia infekcji, mogą występować te same substancje. Przyjmując kilka preparatów jednocześnie, może dojść do nieświadomego ich przedawkowania lub/i wystąpienia działań niepożądanych z tym związanych. 

„Wśród preparatów dostępnych bez recepty są zawierające jedną tylko substancję leczniczą oraz preparaty złożone, tzn. zawierające kilka substancji czynnych z różnych grup: leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe, leki przywracające drożność nosa, substancje czynne z grupy leków przeciwhistaminowych oraz przeciwkaszlowe czy wykrztuśne. Substancje czynne wchodzące w skład preparatów złożonych są również dostępne w preparatach pojedynczo. Tak więc kupując i potem stosując na przykład dwa czy trzy preparaty, można – jak już wspomniano wyżej – przedawkować lek i sobie zaszkodzić.” – zaznacza specjalistka farmacji aptecznej i szpitalnej, w trakcie specjalizacji z farmacji klinicznej, Magdalena B. Skarżyńska. 

Pełną treść artykułu można przeczytać w aktualnym wydaniu dwumiesięcznika „Słyszę”.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content