MEDINCUS pionierem w wykorzystywaniu telemedycyny

22 listopada 2019 by administartor
Medincus-Kongres-Zdrowie-Polaków-2019-3_-1200x800.jpg

W dniach 18-19 listopada br. odbył się Kongres Zdrowie Polaków 2019 – pierwsze tego typu spotkanie ministrów zdrowia, naukowców, lekarzy i ekspertów z organizacji pozarządowych.

Prof. dr hab. n. med. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński (m.in. wiceprezydent Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia) poprowadził panel dyskusyjny na temat aktualnych możliwości telemedycyny. Czy telemedycyna jest lekarstwem na niedomagania służby zdrowia? O to pytano grono lekarzy i specjalistów, którym ten temat jest szczególnie bliski w kontekście podnoszenia jakości życia pacjentów. O praktycznych rozwiązaniach telemedycznych w schorzeniach narządu słuchu mówił dr n. o zdr. inż. Łukasz Bruski, prezes Centrum Słuchu i Mowy. – Telemedycyna pomaga nam podnosić jakość usług jakie świadczymy. Leczymy i operujemy dzieci oraz dorosłych z odległych zakątków Polski, a także z zagranicy. Po zabiegu pacjent wymaga rehabilitacji i kontaktu z lekarzem, który wykonywał zabieg – tu największym problemem jest dystans, który możemy skrócić, właśnie dzięki telemedycynie – podkreślał.

Sieć Medincus stosuje m. in. telefitting, czyli zdalne dopasowywanie implantów ślimakowych. Technicy przeszkoleni do obsługi urządzeń są blisko miejsca zamieszkania pacjenta, a profesorowie, lekarze prowadzący odczytują, interpretują i stawiają diagnozę zdalnie. – Pacjent, który nie musi jechać na wizytę do oddalonego ośrodka oszczędza czas i pieniądze, jego poziom satysfakcji rośnie – mówił prezes Bruski.  

Prof. Piotr Skarżyński wspominał także początki telemedycyny – 5 lat temu spotykaliśmy się i każdy prezentował tzn. triale, a dopiero dziś tak naprawdę zaczyna to realnie funkcjonować. Lekarze-specjaliści są gotowi na podjęcie realnych działań telemedycznych, ale niestety nie jest gotowy system – ocenił profesor. – Brakuje nam rozwiązań systemowych, zachęcających do stosowania i korzystania z telemedycyny, a rozwiązania takie funkcjonują już całkiem dobrze np. w Szwajcarii – dodał.     

W panelu “Zdrowie Polaków z perspektywy młodego pokolenia pracowników naukowych i klinicznych” udział wzięła dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, wicedyrektor ds. badań klinicznych w Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. Uczestnicy dyskusji opowiadali o własnych doświadczeniach, pasji w pracy i perspektywach rozwoju, sugerowali też jak usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i zwiększyć jego efektywność.

Kongres Zdrowie Polaków 2019 to wydarzenie zorganizowane ponad podziałami politycznymi, bo zdrowie każdego z nas to największy kapitał teraz i największa inwestycja na przyszłość – mówili organizatorzy Kongresu. Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS było Złotym Partnerem Kongresu.

Polecamy video relacje z Kongresu, dostępne na kanale: https://www.youtube.com/user/worldhearing/videos.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content