Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzony jest 25 kwietnia.

Hałas opisać można jako uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli. Może on utrudniać sen, naukę, pracę, koncentrację a także wypoczynek. Bywa także czynnikiem uszkodzenia słuchu, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności. Przez hałas jesteśmy zestresowani, nerwowi i przewrażliwieni.

Dźwięki łagodne dla naszego ucha i nieszkodzące nam powinny mieścić się w granicach 40-60 decybeli, tymczasem rozmowy w restauracji to już ok. 70 dB, dźwięk motocykla 90 dB, a muzyka w słuchawkach, którą słyszą również osoby dookoła nas to aż 100 dB.

Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka. Największe zagrożenie stanowi dziś hałas powodowany ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym.

W trosce o słuch należy unikać hałasu i regularnie badać słuch. Podstawowe badania słuchu nie są skomplikowane, a wcześnie wykryte wady i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala uzyskać trwałe efekty w 92 proc. przypadków oraz blisko czterokrotnie obniżyć koszty późniejszego leczenia.

Na badania słuchu zapraszamy do 12 placówek sieci Medincus

Jak możesz chronić swoje uszy przed hałasem?

  • trzymaj się z dala od hałaśliwych miejsc lub nie zostawaj tam długo
  • noś nauszniki lub zatyczki do uszu, jeśli jesteś w hałaśliwym miejscu lub gdy korzystasz z hałaśliwych narzędzi elektrycznych
  • zmniejsz głośność i przyzwyczaj się do słuchania cichszych dźwięków
  • ścisz muzykę, telewizor
  • badaj słuch.

Pamiętaj, Twój narząd słuchu jest bardzo delikatny. Dbaj o niego!