Nebulizacja – nieodzowna pomoc w leczeniu dróg oddechowych

6 grudnia 2022 by Anna Zakrzewska
Info-med-221204_.png

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska z Centrum Słuchu i Mowy była gościem Adama Gizy w programie „Info Med” wyemitowanym w TVP Info.

 Niegdyś w leczeniu chorób dróg oddechowych stosowano inhalacje. Inhalowano się gorącą parą wodną, pochylając nad pojemnikiem z wodą z dodatkiem soli, ziół lub olejków.

– Inhalacja jest pojęciem szerszym. Nebulizacja jest pojęciem węższym – powiedziała w programie telewizyjnym dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska. – Nebulizacja oznacza dostarczanie leku bezpośrednio do układu oddechowego. Jest zdecydowanie skuteczniejsza.

Nebulizację stosujemy leczniczo na drogi oddechowe w niektórych ostrych i przewlekłych chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Ekspertka wyjaśniała również, jak wybrać odpowiedni nebulizator.

– To, czym powinniśmy się kierować, to parametry samego urządzenia. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim, jaki nebulizator ma przepływ. Im niższy przepływ, tym jest on dostosowany do młodszych pacjentów – dodała dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska. – Druga ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to na jak małe cząstki nebulizator rozbija lek. Im mniejsze cząstki – poniżej 5 mikrometrów, tym nebulizacja jest skuteczniejsza.

Niektóre nebulizatory oferują możliwość wyboru trybu wielkości rozpylanych cząsteczek aerozolu (dedykowanych do gardła, oskrzeli i płuc).

Warto także znaleźć informację, jaka jest objętość martwa. Objętość martwa jest to ilość roztworu, która zostaje po zakończonej nebulizacji. Innymi słowy – to strata leku podczas nebulizacji.

Zwykle do nebulizatorów dołączany jest zestaw masek różnej wielkości – dla dorosłego i dla dziecka, ustnik (do nebulizacji gardła), czasem również irygator do nosa (na zatoki). Do niektórych urządzeń załączany jest także smoczek do nebulizacji dla niemowląt. Jeśli chcemy, aby z jednego nebulizatora korzystali inni domownicy, np. kolejne dziecko, lepiej sprawdzić, czy możemy dokupić dodatkowe zestawy maseczek lub końcówek do nosa lub ust (najlepiej z osobnym pojemniczkiem). Ze względów sanitarnych każdy użytkownik nebulizatora powinien mieć własny zestaw masek lub końcówek i pojemniczek na roztwór.

Należy także zwrócić uwagę na długość gwarancji urządzenia. Zwykle gwarancja trwa 2 lata, ale dostępne są modele z gwarancją 3-letnią. Przy małych dzieciach będziemy zdecydowanie częściej używać nebulizatora niż przy starszych pociechach, dlatego powinniśmy zatroszczyć się o możliwie długą gwarancję na urządzenie.

Jak długo powinna trwać nebulizacja? Do momentu przyjęcia całej dawki leku, czyli do czasu rozpylenia całego roztworu z pojemniczka.

– Nebulizacja trwa zwykle 10-15 minut, przy nebulizatorach typu siateczkowego trwa zdecydowanie szybciej – powiedziała dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska. – Czekamy do momentu, aż cała objętość roztworu zniknie. Wtedy jest to dla nas sygnał, że nebulizacja została zakończona. 

Mimo, że nebulizatory nie są tanimi urządzeniami, warto w nie zainwestować. Zwłaszcza jeśli my lub nasz maluch często łapiemy infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.  

Program „Info Med” z udziałem dr n. farm. Magdaleny B. Skarżyńskiej został wyemitowany w sobotę 4 grudnia 2022 r. na antenie TVP Info.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content