Profesor Piotr H. Skarżyński o przyczynach utraty węchu w rozmowie z Wirtualną Polską

29 lutego 2024 by Katarzyna Kocot
Różowa-Koty-Walentynki-Kartka2-1200x851.png

W wywiadzie z Katarzyną Prus, dziennikarką Wirtualnej Polski, Profesor Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, podkreślił różnorodność przyczyn utraty węchu. Wskazał na związki między utratą węchu a chorobami neurologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona oraz nowotwory mózgu. Te przypadki, choć rzadsze, zazwyczaj wiążą się z innymi objawami neurologicznymi.

Ekspert zauważył, że silne zatrucia, szczególnie po spożyciu surowych ryb i owoców morza, mogą prowadzić do uszkodzenia neuronów. W tych przypadkach rokowania są zazwyczaj niekorzystne, a zmiany okazują się często nieodwracalne.

Profesor zaznaczył także różnice w przypadku utraty węchu związanego z COVID-19 i innymi infekcjami dróg oddechowych – atakowane są komórki podporowe neuronów, a nie same neurony. Skutkuje to większą zdolnością do regeneracji, co zwiększa szanse na odzyskanie węchu. Jednakże, rokowania zawsze zależą od konkretnej przyczyny oraz indywidualnego stanu pacjenta. Profesor Piotr H. Skarżyński podkreślił, że wieloletnie palenie papierosów oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych, zwłaszcza kokainy, mogą prowadzić do poważnych i nawet nieodwracalnych uszkodzeń dróg węchowych, co może skutkować anosmią.

Pełna treść wypowiedzi TUTAJ.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content