Terapia SPPS nominowana do Godła „Teraz Polska”

Pod koniec kwietnia w Warszawie ogłoszone zostały nominacje 28. edycji konkursu „Teraz Polska” organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Produkty, usługi, innowacje i gminy, które w tym roku zdobyły największe uznanie Branżowych Komisji Ekspertów, zaprezentowały się Kapitule „Teraz Polska” podczas corocznej wystawy. Wśród innowacji nominowanych do Polskiego Godła Promocyjnego w XI edycji Konkursu „Teraz Polska” dla Przedsięwzięć Innowacyjnych znalazło się opracowanie Stymulatora Polimodalnej Percepcji Sensorycznej do prowadzenia terapii metodą Skarżyńskiego – Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o. „Medincus”.

Konkurs „Teraz Polska” od blisko 30 lat niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem firm, które szukają sposobu na potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych przez siebie produktów i usług. Tym potwierdzeniem jest biało-czerwone Godło „Teraz Polska”, które stało się dla Polaków symbolem najwyższej jakości i polskiego pochodzenia produktu.

Laureatów XXVIII edycji konkursu „Teraz Polska” poznamy podczas uroczystej gali wręczenia statuetek 18 czerwca 2018 r. w Teatrze Wielkim.

Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego to terapia mająca zastosowanie w wielu różnych grupach zaburzeń współwystępujących z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. SPPS prowadzona jest za pomocą innowacyjnego urządzenia służącego do prowadzenia wielozmysłowej terapii. Programy zastosowane w SPPS opracowane zostały dla pacjentów wykazujących trudności w przetwarzaniu słuchowym współwystępującymi z następującymi trudnościami:

  • problemy z rozumieniem mowy;
  • trudności w czytaniu i pisaniu;
  • opóźnionym rozwojem mowy;
  • dyslalią;
  • trudnościami w koncentracji uwagi;
  • trudnościami w czytaniu i pisaniu;
  • jąkaniem;
  • zaburzeniami głosu.

 

Innowacyjnym elementem metody jest połączenie stymulacji słuchowej z treningiem psychologicznym. Zintegrowanie terapii psychologicznej z treningiem funkcji słuchowych daje o wiele większe możliwości efektywnego oddziaływania na osoby borykające się z trudnościami z przetwarzaniem słuchowym. Zaprojektowane w SPPS rozwiązania służą prowadzeniu terapii na wielu różnych płaszczyznach jednocześnie. Zaangażowane są różne ludzkie zmysły (słuch, wzrok, dotyk) oraz ich integracja i koordynacja. Innowacyjność zastosowanych rozwiązań stworzyła możliwość stymulowania wielu różnych funkcji jednocześnie.

 

SPPS prowadzona jest za pomocą innowacyjnego urządzenia służącego do prowadzenia wielozmysłowej terapii, w którego skład wchodzą: iPad, słuchawki na przewodnictwo powietrzne i kostne z wbudowanym mikrofonem oraz przystawka SPPS, w której zastosowano szereg modyfikacji dźwięku m.in.: filtracje różnego typu (w tym tzw. filtrację fonetyczną), separację drogi powietrznej i kostnej, a także zmiany w natężeniu i czasie trwania dźwięku.

 

Terapia SPPS składa się z 3 poziomów, lecz w przypadku braku poprawy wyników pacjenta, każdy z poziomów może zostać powtórzony. Jeden poziom terapii trwa 5 lub 15 dni. Układ oddziaływań terapeutycznych składa się z 3 części: słuchania przetworzonego przez przystawkę SPPS materiału dźwiękowego, relaksacji i gier multimedialnych oraz psychoedukacyjnych wykonywanych na iPadzie. Zestaw SPPS jest mały, poręczny a przez to wygodny w użyciu. Nie wymaga współdziałania z innymi, często dużymi oraz kosztownymi urządzeniami, zlokalizowanymi w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Przekłada to się na znaczne obniżenie kosztów użytkowania urządzeń terapeutycznych oraz większą dostępność treningu. Terapię SPPS pacjent może odbywać w placówce terapeutycznej lub w domu.