Czym są szumy uszne?Terapia szumów usznych urządzeniem Lenire®Jak wygląda konsultacja?Przejdź do strony Lenire

Szumy uszne to uciążliwa dolegliwość, na którą cierpi nawet 15% populacji. Objawiają się słyszeniem dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia. Szum w uszach może stopniowo narastać, bądź pojawić się nagle i samoistnie znikać. Zdarza się jednak, że staje się ciągłym, uciążliwym problemem.

Objawy szumów usznych

Szum w uszach to nieprzyjemny dźwięk, który może stać się do tego stopnia uciążliwy, że zaburzy normalne, codzienne funkcjonowanie. Uporczywe szumy uszne skutkują pogorszeniem jakości życia. Są przyczyną izolacji od otoczenia, kłopotów ze snem i koncentracją. Nieznośne dźwięki w uszach mogą wywołać niepokój, stres, a nawet depresję.

Szumy słyszalne są szczególnie w ciszy. Mogą objawiać się słyszeniem w jednym lub w obu uszach dźwięków, odbieranych jako: dzwonienie, brzęczenie, buczenie, gwizdanie czy syczenie. Szum może być stały bądź zmienny – o różnej wysokości i natężeniu dźwięku. Może nasilać się pod wpływem stresu.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Pojawienie się szumów usznych może mieć różne przyczyny, dlatego w ich leczeniu kluczowa jest właściwa diagnostyka. Najczęstsze przyczyny szumów usznych to:

  • utrata słuchu w wyniku starzenia się,
  • perforacja błony bębenkowej,
  • infekcja ucha środkowego,
  • uraz akustyczny spowodowany dużym hałasem,
  • uraz głowy,
  • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego,
  • stres.

Zdarza się, że szum w uszach może być objawem chorób, takich jak choroba Ménière’a czy otoskleroza.

Czy da się wyleczyć szumy uszne?

Właściwa diagnostyka to podstawa do wdrożenia odpowiedniego leczenia szumów usznych. W pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do lekarza laryngologa lub audiologa który zbada pacjenta i zleci dalsze postępowanie. Niezbędne może okazać się wykonanie rezonansu magnetycznego bądź tomografii komputerowej.

Celem leczenia szumów usznych jest przywrócenie pacjentowi normalnego funkcjonowania. Stosuje się terapie dźwiękowe, relaksacyjne, poznawczo-behawioralne. Wyjątkowa skuteczność przypisuje się nowoczesnej i bezinwazyjnej terapii Lenire® .

Terapia Lenire® wykorzystuje mechanizm neuromodulacji do skutecznego łagodzenia objawów szumów usznych. Stymulacją bimodalna jest całkowicie bezpieczna, dzięki czemu może być wykonywana poza gabinetem lekarskim. Pacjent korzysta z urządzenia w domowym zaciszu lub w podróży.

Terapia szumów usznych Lenire

Urządzenie Lenire® do leczenia szumów usznych

Stymulacja bimodalna polega na podawaniu jednocześnie dwóch różnych bodźców stymulujących. Pierwszym jest bodziec akustyczny, podawany przez dołączone do zestawu słuchawki bezprzewodowe. Przyjmuje postać dźwięków terapeutycznych: muzyki, czystych tonów, czy dźwięków natury. Drugi to dająca poczucie delikatnego łaskotania języka, stymulacja elektryczna elektrodą Lenire Tonguetip®. (więcej na temat Lenire®)

Lenire® zwiększa neuroplastyczność mózgu

Wynikiem bimodalnej stymulacji jest zmiana aktywności neuronów, czyli komórek nerwowych w mózgu, w zakresie percepcji szumów usznych. Podawane bodźce zwiększają neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność układu nerwowego do samonaprawy i zmian w strukturach neuronów.

Parowanie bodźców podczas stymulacji mózgu powoduje odwrócenie uwagi i obniżenie wrażliwości na występujące szumy uszne. Odpowiednio dobrane dźwięki stymulują drogę słuchową, wzmacniając przewodzenie dźwięków otocznia, jednocześnie ograniczając percepcję szumów własnych.

Lenire® wykorzystuje stymulację elektryczną i akustyczną w celu łagodzenia objawów. Niewielki rozmiar urządzenia umożliwia wygodne i dyskretne korzystanie z zestawu w dowolnym miejscu na świecie. W zestawie znajdują się: kontroler, elektroda Tonguetip®, oraz słuchawki bezprzewodowe.

Elementy zestawu do terapii szumów usznych Lenire

Elektroda Tonguetip®

Lenire Tonguetip® to niewielkie urządzenie zaprojektowane w sposób ergonomiczny, aby wygodnie układać się w zamkniętych ustach. Elektroda Tonguetip® umożliwia łagodną stymulację elektryczną języka, kluczową w neuromodulacji.

Kontroler

Kontroler służy do sterowania sesją terapeutyczną: umożliwia włączanie, wyłączenie, a także dostosowanie głośności dźwięku oraz poziomu stymulacji języka. Jest sparowany ze słuchawkami przy pomocy Bluetooth.

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe dostarczają pochodzące z kontrolera odpowiednio dopasowane dźwięki terapeutyczne, w celu aktywacji drogi słuchowej. W zestawie znajduje się również estetyczne i dyskretne etui, które chroni przez zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Przed rozpoczęciem terapii, należy skonsultować się z lekarzem otolaryngologiem lub audiologiem, który skieruje na badania audiologiczne mające na celu ocenę narządu słuchu i słyszenia, a także charakterystykę szumów usznych. Po przeprowadzeniu wywiadu, badań audiologicznych i wykluczeniu przeciwskazań, lekarz może zalecić terapię szumów usznych Lenire®.

Dopasowywanie urządzenia Lenire®

Jeżeli zastosowanie terapii Lenire® będzie odpowiednią metodą leczenia, lekarz skieruje pacjenta na dopasowanie urządzenia pod kątem indywidualnych potrzeb. Personalizacja Lenire® odbywa się u odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty (protetyka słuchu, audiofonologa lub terapeuty), który programuje urządzenie i ustawia parametry akustyczne i elektryczne w oparciu o wyniki badań audiologicznych i subiektywne odczucia pacjenta. Pierwsza sesja terapeutyczna i szkolenie z obsługi urządzenia odbywa się w jego asyście.

Umów się na wizytę

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content