Walka z koronawirusem – o testach i szczepionce

12 listopada 2020 by administartor
10_11a-1200x619.jpg

W programie „Walka z koronawirusem” na TVP Info dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska opowiadała o testach na COVID-19, z których obecnie się korzysta (PCR-RT, antygenowy) oraz o szczepionkach.

Odcinek z dn. 3 listopada 2020 r.

„Cały czas utrzymujemy testy PCR-RT, czyli testy wykrywające materiał genetyczny wirusa. Nowością jest dopuszczenie testów antygenowych, które przy połączeniu z minimum jednym objawem typu gorączka, duszność, kaszel, nagła utrata smaku czy węchu, mogą potwierdzić zakażenie koronawirusem.” – mówiła dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska. „Doszliśmy do momentu, kiedy możliwości testowania już się wysyciły. 60-70 tys. testów to jest nasze dzienne maksimum, w związku z tym trzeba dopuścić inną metodę, która będzie ułatwiała taki szybki screening. Testy antygenowe będą dopuszczone m.in. na SOR-ach czy w izbach przyjęć oraz w innych miejscach, w których konieczne jest szybkie potwierdzenie zakażenia koronawirusem.”– dodała.

Opowiadała także, w jaki sposób wygląda badanie testem antygenowym. „Test antygenowy jest podobny z wyglądu do testu ciążowego, ma formę małej kasetki. Wymaz jest pobierany z części nosowej gardła specjalnym wacikiem. Następnie, po dodaniu kilku kropel specjalnego buforu (który jest dołączony do tego testu) i po ok. 15 minutach można stwierdzić, czy wynik jest pozytywny czy negatywny.” Podkreślała przy tym, że zgodnie z zaleceniami WHO czułość tych testów powinna wynosić nie mniej niż 80 proc, a swoistość nie mniej niż 97 proc.

Odcinek z dn. 10 listopada 2020 r.

„Do tematu szczepionki na koronawirusa podchodzi się obecnie w środowisku medycznym i farmaceutycznym z dużą nadzieją, ale też z dużą ostrożnością. Cały czas mamy do czynienia z produktem biologicznym,  jest w fazie badań klinicznych. Co więcej, jeszcze nie przeszedł on rejestracji, więc nie można mówić, że jest to szczepionka. Jest to produkt, który dopiero przeszedł fazę trzecią (czyli ostatnią) badań klinicznych i przejdzie teraz do etapu rejestracji.” – wyjaśniała dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska.

Podkreślała przy tym także, że Europejska Agencja Leków bardzo skróciła proces faz badań klinicznych i rejestracji w przypadku koronawirusa. Zwykle trwa on ok. 10 lat – w przypadku szczepionki na koronawirusa będzie wynosił zaledwie 8-18 miesięcy. Opowiadała przy tym także, na czym polegają poszczególne fazy badań – od tej w laboratorium do wypuszczenia produktu na rynek.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content