Wpływ koronawirusa na opiekę medyczną w Polsce

W programie „O tym się mówi” TVP Info prof. Piotr H. Skarżyński z okazji Światowego Dnia Zdrowia razem z innymi ekspertami dyskutowali na temat wpływu epidemii koronawirusa na opiekę medyczną w Polsce.
Podczas spotkania prof. Piotr H. Skarżyński podkreślał sytuację pacjentów otorynolaryngologicznych, którzy od początku pandemii licznie zgłaszali się do lekarzy laryngologów i otolaryngologów, ponieważ koronawirus atakował górne drogi oddechowe czy zatoki. Pacjenci zgłaszali się z dolegliwościami, które były konieczne, aby je diagnozować, leczyć i rehabilitować.
Ta rehabilitacja jest bardzo szeroka, ponieważ wielu specjalistów naszej dziedziny dzisiaj zajmuje się powikłaniami po zakażeniu koronawirusem, a są to: zaburzenia węchu, smaku, problemy z zatokami, często też nagła utrata słuchu, w tym całkowita utrata słuchu i z tym musimy się zmierzyć – podkreślał prof. Piotr H. Skarżyński.
Pandemia COVID-19 postawiła przed opieką medyczną duże wyzwanie, co wymagało wielokrotnie przeorganizowania działalności.
Kiedy niektóre planowane zabiegi zostały odłożone, staraliśmy się zapewnić dostęp w szczególności dzieciom, które np. urodziły się głuche, dostęp do najnowocześniejszych technik do operacji wszczepienia implantu ślimakowego i tutaj z jakości nigdy nie zrezygnowaliśmy. Ta diagnostyka odbywała się i odbywa się na takim samym poziomie jakim była, aby niczego nie przeoczyć, bo każdy miesiąc jest ważny – mówił podczas spotkania prof. Piotr H. Skarżyński.