Wykład dla przyszłych mam w Toruniu

27 lipca 2020 by administartor
IMG_20200720_183359307-1200x675.jpg

Jędrzej Bartosik – otolaryngolog, kierownik Toruńskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS  wygłosił wykład dla pacjentek szkoły rodzenia działającej w „Centrum dla rodzin Akuku” w Toruniu. W wykładzie zostały omówione m.in. zagadnienia rozwoju słuchu i mowy dziecka od życia płodowego do lat wczesnoszkolnych, badania przesiewowe u noworodków, objawy niedosłuchu u dzieci, wpływ ubytku słuchu na rozwój dziecka. Lekarz podkreślał, że lista objawów wskazujących na możliwe problemy ze słuchem jest bardzo długa, uwzględniająca często objawy nieoczywiste.

„Nadwrażliwość słuchowa to jeden z pierwszych objawów niedosłuchu.” – opowiadał prowadzący – „Paradoksalnie wydaje się, że dziecko słyszy aż za dobrze, tak mówią o nim rodzice, ale tak naprawdę jest ono nadwrażliwe na głośne dźwięki. Np. hałas na ulicy w postaci jadącej karetki wywołuje u dziecka płacz czy trzymanie się za uszy. Takie zachowania powinny wzbudzić nasz niepokój.” – dodał.

Kierowanie tych treści do rodziców, w tym przyszłych rodziców, jest szczególnie istotne, bo jak pokazują badania aż 60% rodziców dzieci, u których wynik badania słuchu jest nieprawidłowy, nie zauważa u swojego dziecka problemów ze słuchem. Nawet u dzieci ze znacznym niedosłuchem (czyli takim wymagającym protezy słuchowej) tylko połowa rodziców obserwuje niepokojące objawy w zakresie słuchu.

„Nie ma obecnie niedosłuchu, którego nie można by w jakiś sposób zaopatrzyć. Uzyskiwane wyniki leczenia zaburzeń słuchu pozwalają na stwierdzenie, że dzisiaj możemy pomóc prawie każdemu dziecku z wadą słuchu.” – podkreślał Jędrzej Bartosik.

Dla uczestniczących w wykładzie przyszłych mam szczególnie interesujące były informacje dotyczące rozwoju słuchu w trakcie życia płodowego. Mogły dowiedzieć się m.in., że już ok. 3-4 miesiąca życia dziecko zaczyna słyszeć – słyszy głos matki, drgania płynu i bicie własnego serca. „Nie jest to może słyszenie takie jak my je zwykle rozumiemy – to jest bardziej odbieranie drgań, ale jest to już w jakimś sensie odbieranie bodźców dźwiękowych.” – dodał lekarz. W 12-tym tygodniu życia płodowego małżowina uszna i kosteczki słuchowe są już dobrze uformowane. Uczestniczki wykładu dowiedziały się także, jak ważne jest przesiewowe badanie słuchu wykonywane dziecku po porodzie.

Omówiony został też temat centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego i jego leczenia. W Toruńskim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS wykorzystuje się w tym celu metodę SPPS-S. Końcowa część wykładu opierała się na pytaniach zadawanych przez uczestniczki.

Z pełnym wykładem można zapoznać się TUTAJ.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content