Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dzieci

4 listopada 2019 by administartor
shutterstock_628322573-1200x800.jpg

Wysięk! Płyn w uszach? Płaski tympanogram!  Przecież moje dziecko nie ma żadnych objawów choroby….

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest chorobą przebiegającą bez ostrych objawów zapalenia ucha, takich jak gorączka czy ból. My jako rodzice możemy ten moment łatwo przegapić. Proces zapalny powoduje gromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, upośledzając przewodzenie bodźca dźwiękowego. Głównym objawem wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest niedosłuch.

Sytuacje i zachowania, które powinny skłonić nas do zbadania słuchu dziecka:

  • częste infekcje górnych dróg oddechowych;
  • nieprawidłowe reakcje na dźwięki otoczenia, na głos ludzki, szczególnie w szumie, hałasie otoczenia;
  • problemy z koncentracją, uwagą, pamięcią słuchową;
  • głośne oglądanie telewizji,
  • częste pytanie: słucham? co mówiłeś?

Do jakiego lekarza się udać?

W gabinetach lekarzy rodzinnych bada się ucho za pomocą otoskopu. Jest to badanie ogólne, mało dokładne. Najlepiej skierować się do lekarza laryngologa, który wykona w  gabinecie videootoskopię ucha. Jest to badanie przy użyciu kamery, obraz w powiększeniu rzutowany jest na monitor, dzięki  czemu możliwa jest dokładniejsza ocena błony bębenkowej, struktur ucha zewnętrznego i środkowego.

Jakie badania wykonać?

Niezbędnym badaniem do rozpoznania wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest tympanometria.

Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, nie wymagające współpracy pacjenta, wykonywane jest automatycznie. Trwa kilka minut. Można wykonać je w każdym wieku. Na podstawie uzyskanego wykresu  badania możemy stwierdzić  czy w uchu środkowym znajduje się płyn, czy jest perforacja błony bębenkowej, dokonać oceny sztywności układu kosteczek słuchowych.

Zobacz, jak wygląda badanie tympanometryczne:

 

Klasyfikacja wyników badania:

Źródło: http://www.ptaf.pl/attachments/article/39/Analiza%20i%20interpretacja%20ABR_2019.pdf

Jakie są sposoby leczenia?

Wybór metody leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego zależy od wielu czynników min. od czasu trwania dolegliwości, wyników badań (AI i AT), wieku dziecka oraz chorób współistniejących.

Leczenie zachowawcze

Skuteczną metodą leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest inhalacja z wykorzystaniem specjalistycznego inhalatora  nadciśnieniowego. Dzięki temu nadciśnieniu aerozol penetruje do ucha środkowego poprzez trąbkę słuchową i do zatok, nawet przez otwory o upośledzonej drożności, a podawane leki dodatkowo wzmacniają efekt inhalacji. Badania dowodzą, że penetracja wibroaerozolu z nadciśnieniem jest ok. 100 razy lepsza niż aerozolu wytwarzanego w tradycyjnym inhalatorze. W trakcie inhalacji możliwe jest podanie leków , w tym o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz rozrzedzającym wydzielinę. O rodzaju leku decyduje lekarz w oparciu o badania pacjenta.

Zabieg sam w sobie może pomóc w uniknięciu zabiegu operacyjnego w zakresie uszu i zatok, niemniej jednak jeżeli przyczyna schorzenia nie jest usunięta (np. alergia, znaczny przerost migdałka gardłowego), objawy mogą nawracać.

Leczenie chirurgiczne zalecane jest w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego gdy nie uzyskano poprawy po różnych metodach postępowania zachowawczego. Metoda ta polega na nacięciu błony bębenkowej, odessaniu wysięku i założeniu drenu wentylacyjnego. Podstawą leczenia operacyjnego wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest ewakuacja płynu z jamy bębenkowej.

Medincus Szczecin

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content