TVP3 Katowice: Wzmacniacz słuchu to nie aparat słuchowy

16 września 2020 by administartor
Pucka-1200x675-1.png

Dr n. med. Irena Urban i Agnieszka Pucka ze Śląskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w programie Aktualności TVP3 Katowice przestrzegają przed wzmacniaczami słuchu. Wzmacniacz słuchu to nie aparat słuchowy. Nie pomaga, za to bardzo często szkodzi.

Wzmacniacze słuchu kuszą niską ceną, łatwą dostępnością i szybkim czasem realizacji zamówienia. Wizualnie wyglądają bardzo podobnie do aparatów słuchowych. Są popularne wśród seniorów, którzy chcąc znów słyszeć, ufają reklamie, w której sprzęt jest na wyciągnięcie ręki. Specjaliści alarmują, aby nie oszczędzać na zdrowiu, bo zwyczajnie możemy go później nie odzyskać. Brak badań i konsultacji może mieć w tym przypadku szczególnie fatalne skutki.

„Wzmacniacz nie jest aparatem słuchowym. Nie jest produktem medycznym. Nie jest nigdzie zarejestrowany.” – mówi Agnieszka Pucka, protetyk słuchu ze Śląskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. – „Aparat słuchowy jest dobierany indywidualnie, natomiast wzmacniacz jest niestety sprzedawany bez żadnego podziału na średni, duży i mały rodzaj niedosłuchu.” – dodaje.

„Każda osoba ma inny rodzaj niedosłuchu, inne jego nasilenie. To jest tak jakbyśmy chcieli korzystać z okularów sąsiada czy kolegi.” – wyjaśnia dr n. med. Irena Urban, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra ze Śląskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS. – „Czy dobrze będziemy widzieli? Czy dobrze będziemy czytać książkę? Nie! Musimy mieć własne okulary. Musimy mieć własny aparat.”

Aparat słuchowy jest drogi, ale równocześnie – bezcenny. Nie zastąpi go żaden wzmacniacz. Przysługuje na niego refundacja, która często jest uzasadnieniem dla niskich cen wzmacniaczy. To, co może refundować NFZ jest określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 18 milionów złotych – tyle w zeszłym roku NFZ przeznaczył na dofinansowanie aparatów słuchowych – aparatów ratujących od całkowitej głuchoty.

Dostęp do materiału.

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content