COVID-19 – bezpłatne testy antygenowe w aptekach

3 lutego 2022 by Anna Zakrzewska
testy-antygenowe.jpg

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej, mówiła na antenie TVP INFO o możliwościach wykonania darmowych testów antygenowych dostępnych w aptekach, o ich rodzajach, sposobach pobierania wymazu i wiarygodności testów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, jak wskazała Magdalena B. Skarżyńska, aby apteki mogły wykonywać wspomniane testy, muszą spełniać podobne warunki, do tych, które są obligatoryjne w przypadku przeprowadzania szczepień przeciw koronawirusowi. Materiał pobierany podczas wykonywania testu może być materiałem zakaźnym, konieczne jest więc zachowanie reżimu sanitarnego oraz stosowanie środków ochrony osobistej (maseczek, gogli, rękawiczek jednorazowych).

Specjalistka farmacji aptecznej i szpitalnej wyjaśniła, że „na rynku dostępne są różne testy i różne możliwości testowania. Można pobrać wymaz z nosa, z gardła, dostępne są także testy z kropli krwi, które umożliwiają wykrycie w organizmie przeciwciał anty-SARS-Cov-2”. Każdy pacjent wykonujący test automatycznie zostaje zarejestrowany przez farmaceutę w systemie, dzięki czemu wynik można sprawdzić samodzielnie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Wszystkie testy przesiewowe powinny spełniać odpowiednie standardy i dawać wiarygodne wyniki – podkreśliła dr n. med. M. Skarżyńska. Ich wiarygodność w ogromnej mierze zależy od sposobu pobrania próbki do badania, dlatego wszyscy farmaceuci dostali możliwość przeszkolenia w tym zakresie.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content