Fajerwerki – czy są niebezpieczne dla naszego słuchu?

31 grudnia 2021 by Ewa Zachwiej
AdobeStock_30951557small-1200x800.jpg

 

Wiele osób nie wyobraża sobie sylwestrowej nocy bez fajerwerków. Są piękne, spektakularne, wprawiają w dobry nastrój, potrafią jednak wyrządzić wiele szkód naszemu słuchowi.

Jak działa mechanizm słuchu?

Fala dźwiękowa, która wpada do ucha, powoduje drganie błony bębenkowej. Powstałe bodźce przekazywane są do receptorów słuchowych, umiejscowionych w wewnętrznej części ucha. Receptory, wykorzystując nerwy słuchowe, wysyłają słabe bodźce elektryczne do ośrodka słuchowego, znajdującego się w korze mózgowej. Tam, przeanalizowane oraz zinterpretowane bodźce zamieniają się w doznania słuchowe.

Czym jest hałas?

Za hałas uznaje się każdy uciążliwy, długotrwały, szkodliwy czy wręcz niebezpieczny dla zdrowia dźwięk. Ludzkie ucho reaguje na dźwięki o częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Na nasze zdrowie negatywnie mogą wpływać infradźwięki (niesłyszalne dźwięki poniżej 20 Hz) oraz ultradźwięki (powyżej 20 000 Hz). O ile hałas jest krótkotrwały i nie przekracza natężenia uszkadzającego słuch – nie musimy się go obawiać. Niebezpieczny staje się hałas długotrwały, gdyż już nawet w niewielkim natężeniu może negatywnie wpływać na nasz słuch.

Dlaczego fajerwerki mogą uszkodzić słuch?

Silny hałas, generowany na skutek wystrzału fajerwerków, może spowodować szok akustyczny, ostry ból i czasowe (w skrajnych przypadkach – stałe) uszkodzenie bębenka słuchowego. Osoby, u których słuch jest już osłabiony, są narażone na szybszą jego utratę. 

Strzelające fajerwerki emitują dźwięk o natężeniu 180 dB, niekiedy nawet większe. Natomiast już natężenie powyżej 65 dB (generowane przez zwykły hałas uliczny) zaczyna być szkodliwe dla słuchu, a przebywanie w hałasie o natężeniu 100 dB stwarza zagrożenie nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Dla porównania: warkot samochodu ciężarowego emituje hałas o natężeniu 85 dB. Hałas powyżej 140 dB, generowany przez startujący blisko samolot odrzutowy, może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Powyżej 120 dB większość osób zaczyna odczuwać ból uszu.

Co powinno nas zaniepokoić w czasie trwania i po wystrzałach fajerwerków?

  • szumy w uszach,
  • ból uszu,
  • uczucie „dzwonienia” w uszach,
  • chwilowa utrata słuchu.

Jak chronić słuch przed szkodliwym działaniem fajerwerków?

Najlepiej obserwować je z bezpiecznej odległości. Warto wyposażyć się w ochronniki słuchu, (zapewnić je zwłaszcza małym dzieciom) lub zatyczki do uszu.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content