Wędzidełko języka – kiedy je korygować?

31 grudnia 2021 by Ewa Zachwiej
AdobeStock_359915678-1200x800.jpeg

Wędzidełko języka to cieniutki fałd błony śluzowej, który ma za zadanie podtrzymywać i łączyć ze sobą dno jamy ustnej z dolną powierzchnią języka. Choć jest niewielkich rozmiarów, może przyczynić się do zaburzeń anatomicznych i niewłaściwego funkcjonowania całej jamy ustnej. Prawidłowo zbudowane wędzidełko języka, mające odpowiednie wymiary, utrzymuje język we właściwym położeniu, umożliwiając mu poprawną pracę. Nieprawidłowości w budowie wędzidełka mogą przyczynić się do powstania wielu problemów, m. in. logopedycznych i stomatologicznych.

Najczęściej występujące wady budowy wędzidełka języka to jego skrócenie lub przerost.

Objawy skróconego wędzidełka języka

    • u noworodków i niemowląt:
      • problemy ze ssaniem i połykaniem pokarmu podczas karmienia piersią,
      • kolki,
  • u dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym:
      • trudności z żuciem i połykaniem pokarmu,
      • trudności z wysunięciem języka na brodę lub w kierunku nosa,
      • końcówka języka, podczas wysuwania go na zewnątrz, przybiera charakterystyczny kształt serca zamiast owalu,
      • zaburzenia rozwoju mowy, problemy z wymawianiem głosek: r, d, t, n, l, sz, ż, cz, dz, dż.

Dlaczego korekta wędzidełka jest konieczna?

Skrócone wędzidełko, które nie zostanie skorygowane, już od samego początku kształtuje u dziecka nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania oraz żucia, co może być przyczyną powstania wad zgryzu, problemów z higieną jamy ustnej, a w dalszej przyszłości także skomplikowanych chorób zębów i przyzębia. Ponadto dziecko może mieć trudności z prawidłową artykulacją, przyczyniające się do powstawania opóźnień w rozwoju mowy, a to z kolei może przekładać się na osiąganie słabszych wyników od rówieśników.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka językowego?

Wybór sposobu korekcji wędzidełka uzależniony jest od wielkości wady: niekiedy wystarczy jedynie jego niewielkie podcięcie, czasem konieczna jest plastyka. Plastykę wędzidełka językowego, czyli jego przecięcie, odpreparowanie oraz założenie biowchłanialnych szwów, które nie wymagają zdjęcia, zaleca się przeprowadzić jak najszybciej, nawet już u niemowląt. U osób dorosłych bowiem – pomimo usunięcia wady – najczęściej nie da się w pełni cofnąć utrwalanych przez lata niewłaściwych nawyków.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, pacjent może opuścić szpital już kilka godzin po zabiegu.

Zalecenia po operacji

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie treningu, już nawet dobę po zabiegu, aby zapobiec powstaniu blizny i nie zniweczyć efektu operacji. Intensywne ćwiczenia w ciągu pierwszych 7-14 dni są niezwykle istotne. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Przy szeroko otwartej buzi: dotykać językiem kącików ust, oblizywać wargi, dotykać językiem po kolei wszystkich zębów, ponadto dotykać językiem nosa i brody, naśladować kotka pijącego mleko, naśladować językiem odgłos końskich kopyt.  
W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu, zalecana jest lekka, półpłynna dieta, bez ostrych, kwaśnych i nadmiernie gorących potraw. Konieczne są także regularne i częste kontrole.

O problemach z wędzidełkiem u dzieci opowiada w odc. 5 PORAD MEDINCUS nasz ekspert, prof. dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog, foniatra z CSIM MEDINCUS.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content