Skrzywiona przegroda nosowa – objawy i leczenie

30 listopada 2022 by Ewa Zachwiej
przegroda-nosowa-1200x800.jpeg

Przegroda nosowa to pionowa, chrzęstno-kostna ścianka, która dzieli jamę nosową na dwie symetryczne lub prawie symetryczne części. Skrzywiona przegroda może przybrać kształt litery S lub przebiegać skośnie, powodując przy tym wiele męczących objawów oraz znaczny dyskomfort.
Na przegrodzie mogą pojawić się również zmiany, na przykład listwy czy kolce kostne, powodujące zwężenie światła przewodu nosowego.

Krzywa przegroda nosowa – przyczyny

Skrzywienie przegrody nosowej może mieć charakter wrodzony lub nabyty.
Wrodzone skrzywienie przegrody nosowej ma związek z urazem powstałym w okresie okołoporodowym, a także z nieregularnym wzrostem tkanki wewnątrz nosa.
Pozostałe uszkodzenia, powstałe w wyniku urazów mechanicznych, maja charakter nabyty.
Na uszkodzenia najbardziej narażone są osoby do 25. roku życia, ponieważ przegroda kształtuje się aż do tego wieku, niemniej jednak poważny uraz może uszkodzić przegrodę w każdym wieku.

Objawy i dolegliwości związane z krzywą przegrodą nosową:

    1. 1. częste bóle głowy,
    1. 2. uczucie ciągłego zatkania nosa (jednostronne lub obustronne),
    1. 3. nawracający katar,
    1. 4. częste krwawienia z nosa,
    1. 5. częste zapalenia zatok,
    1. 6. zapalenia gardła,
    1. 7. kataralne zapalenia uszu,
    1. 8. nosowa mowa,
    1. 9. niedosłuch,
    1. 10. napady astmy,
    1. 11. chrapanie,
    1. 12. bezdech senny,
    1. 13. pogorszenie w odczuwaniu zapachów.

 

Krzywa przegroda nosowa – leczenie

Pierwszym etapem leczenia zawsze powinno być leczenie zachowawcze. Wiąże się ono z podawaniem przez 3 miesiąca leków glikosteroidowych do nosa. Po tym czasie należy wykonać tomografię komputerową. Jeśli nie nastąpiła poprawa, jedną z opcji leczenia jest operacja, czyli septoplastyka.

Jest ona zabiegiem, wykonywamy w znieczuleniu ogólnym , który może być przeprowadzony zarówno u osoby dorosłej, jak i u dziecka. Wykonuje się go przez jamę nosową. Zabieg trwa około 1 godziny i polega na wykonaniu małego nacięcia w przedsionku nosa, bez widocznych zmian na twarzy. Rekonwalescencja nie jest długa: bezpośrednio po septoplastyce zaleca się dużo wypoczynku, niewskazane jest także korzystanie z saun i gorących kąpieli. Wysiłek fizyczny należy ograniczyć przez co najmniej miesiąc.

Prostowanie przegrody nosowej pozwala przywrócić drożność nosa oraz poprawia wentylację zatok. Dzięki temu, np. stosowane w infekcjach bakteryjnych zatok preparaty, są bardziej efektywne i lepiej docierają do miejsca przeznaczenia, skuteczniej wpływając na szybkość i jakość leczenia. Septoplastyka daje trwałe pozytywne rezultaty, eliminując przykre dolegliwości, które osobom borykającym się ze schorzeniem krzywej przegrody nosowej obniżają komfort życia każdego dnia.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content