Błędnik – dlaczego tracimy równowagę?

Błędnik to niewielki organ, umiejscowiony w uchu wewnętrznym. Choć niepozorny – pełni dwie bardzo ważne funkcje: odpowiada za zmysł słuchu oraz zmysł równowagi. Pomagają mu w tym otolity (kamyczki błędnikowe) – drobne kryształki węglanu wapnia, wchodzące w skład ucha wewnętrznego. Dzięki nim mózg dostaje sygnały o aktualnym położeniu ciała. Jeśli otolity zaczną się przemieszczać albo gdy błędnik działa nieprawidłowo, wspomniane sygnały zostają zaburzone i mózg nie potrafi ustalić położenia ciała. Jego reakcją na zaistniały problem są zawroty głowy.
Przyczyny problemów z błędnikiem:
- zapalenie błędnika – najczęściej wywoływane przez bakterie (obecne po procesie zapalnym w uchu środkowym), wirusy (np. świnki, różyczki, odry, grypy, ospy wietrznej, półpaśca, opryszczki i HIV), toksoplazmozę, urazy (np. złamanie kości skroniowej), choroby autoimmunologiczne i choroby układowe.
- zapalenie nerwu przedsionkowego,
- zespół położeniowych zawrotów głowy,
- choroba Meniere’a,
- zmiany spowodowane podeszłym wiekiem.
Jakie mogą być objawy problemów z błędnikiem?
- zawroty głowy – nagłe, silne, powodujące wrażenie wirowania całego otoczenia, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny przy otwartych i zamkniętych oczach oraz w różnych pozycjach,
- nieskoordynowane ruchy, zataczanie się,
- wrażenie „usuwania się ziemi pod nogami”,
- trudności z zachowaniem właściwej postawy ciała,
- oczopląs – ruchy gałek ocznych niezależne od naszej woli,
- światłowstręt,
- nudności, wymioty,
- szumy uszne.
Pamiętajmy, że lekkie zawroty głowy, występujące po nagłej zmianie pozycji lub po zejściu z karuzeli są naturalną reakcją organizmu.
Diagnozowanie problemów z błędnikiem
W diagnostyce układu równowagi wykonuje się m. in.: próby błędnikowe, polegające na ocenie narządu równowagi, badanie słuchu, ENG (elektronystagmografia) i VNG (videonystagmografia).
Leczenie dolegliwości związanych z błędnikiem
Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od charakteru dolegliwości i może obejmować leczenie zachowawcze, farmakologiczne bądź rehabilitację, a w uzasadnionych przypadkach leczenie operacyjne, przeprowadzane zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Spośród zaburzeń błędnika, choroba lokomocyjna jest jedyną, która nie wymaga konsultacji specjalistycznej. Wszystkie inne niepokojące objawy powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza.