Innowacje to specjalność Kajetan

18 listopada 2021 by Anna Zakrzewska
PROFESOR_WYWIAD-1200x675.jpg

Nowa metoda funkcjonalnej rekonstrukcji słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego, której premiera odbyła się w marcu 2020 według szacunków prof. Piotra H. Skarżyńskiego ma szansę istotnie wpłynąć na polepszenie stanu zdrowia minimum 400-500 pacjentów rocznie.

Od czasu kiedy miała miejsce pierwsza operacja nowego rozwiązania w Kajetanach, jak podaje prof. Piotr H. Skarżyński, do chwili obecnej wykonanych zostało aż 112 operacji. Zakwalifikowanych jest kilkudziesięciu kolejnych chorych, niektórzy są już po pierwszym etapie leczenia.

Rozwiązanie jest dedykowane pacjentom, którzy mają wykształcony i dobrze funkcjonujący ślimak, ale sygnał nie może do niego dotrzeć. Przyczyną takiego stanu mogą być: mikrocja z atrezją, czyli brak lub słabe wykształcenie małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego, wada wrodzona w budowie ucha środkowego, ale też stan po operacjach radykalnych, gdy wystąpiła konieczność usunięcia struktur ucha środkowego wskutek urazu lub w związku z procesem zapalnym, rozrostowym bądź perlakiem – mówi w wywiadzie dla Pulsu Medycyny prof. Piotr H. Skarżyński.

Innowacyjna metoda może pozwolić na odzyskanie możliwości bardzo dobrego słyszenia, co było niemożliwe wcześniej przy tego typu wadach. Istotnie poprawia się także komfort codziennego życia. Pacjenci po zakończeniu leczenia mogą np. pływać czy myć włosy bez obaw, że doświadczą zawrotów głowy lub stanów zapalanych ucha.

Funkcjonalna rekonstrukcja słuchu przy zastosowaniu implantu słuchowego Bonebridge 602 i szkła bioaktywnego została zgłoszona do konkursu Pulsu Medycyny “Złoty Skalpel 2021”, a główna nagroda trafiła w ręce zespołu specjalistów z Kajetan, którego liderem jest prof. Piotr H. Skarżyński.

W Kajetanach specjaliści nieustannie udoskonalają dotychczasowe metody oraz pracują nad nowymi rozwiązaniami, aby znajdowały one wykorzystanie w praktyce klinicznej. Jak podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński ogromny postęp ma miejsce w zakresie telemedycyny, np. w zakresie badań obiektywnych słuchu, wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji do ich interpretacji.

Polem do innowacji jest także optymalizacja leczenia w wadach wrodzonych, by uzyskiwać jeszcze lepsze efekty. I trzecia kwestia: chcielibyśmy, aby w codziennej praktyce pacjent miał jak największe wsparcie rehabilitacyjne, pomoc ze strony logopedów, audiofonlogów. Tak, by nie zaprzepaścić efektów operacji – dodaje.

Cały wywiad z prof. Piotrem H. Skarżyńskim dostępny jest na portalu Pulsu Medycyny.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content