Jak zatroszczyć się o słuch? Opowiada lek. Grażyna Urbańska na antenie Radia Pogoda

26 maja 2022 by Anna Nowak
Dr-Urbańska-Gdańsk_DSC_8241-1200x791.jpg

Na antenie gdańskiego Radia Pogoda lek. Grażyna Urbańska kierownik Pomorskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS opowiedziała słuchaczom o prawidłowej trosce o słuch. Wspomniała o grupach szczególnego ryzyka, które powinny zwrócić szczególną uwagę na badania, profilaktykę i leczenie zaburzeń słuchu.

– Prawidłowe słyszenie ma niezwykłe znaczenie na każdym etapie życia. U dzieci wpływa na rozwój mowy, co jest podstawą rozwoju komunikacji, edukacji – u starszych dzieci dobry słuch ma bardzo duży wpływ na wyniki edukacji. Szczególne znaczenie ma dla prawidłowego funkcjonowania osób aktywnych zawodowo, a także kluczowe dla osób powyżej 55 r. ż. Jeśli problemy ze słuchem dotykają seniorów, osoby te często czują się wykluczone społecznie. Niedosłuch wpływa na szybsze starzenie się centralnego układu nerwowego, czyli przyspiesza demencję albo zaburza funkcje poznawcze – mówi lek. Grażyna Urbańska.

Pani doktor poinstruowała kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na objawy świadczące o problemach słuchowych. Zaznaczyła dwie grupy wiekowe, które zdecydowanie powinny być poddawane kontrolnym badaniom słuchu:

– noworodki dla których istnieje program przesiewowego badania słuchu i sprawdzane są już na oddziale noworodkowym,

– osoby powyżej 55 r. ż., u których pogorszenie słuchu związane jest z wiekiem.

Rozmawiano także o symptomach takich jak szumy uszne czy inne powtarzające się dźwięki lub nierozumienie mowy, które wskazują na konieczną interwencję otorynolaryngologa i szczegółowe badania słuchu.

Pani doktor opowiedziała również o normach zdrowego słuchu i badanych częstotliwościach. Zaznaczyła też, że w profilaktyce zdrowego słuchu istotna jest prawidłowa higiena uszu, ponieważ nadmierne oczyszczanie likwiduje naturalną barierę ochronną uszu.

Przestrzegała także o tym, że nawracające stany zapalne uszu u dzieci jak również przerost migdałków, mogą skutkować niedosłuchem. W grupie młodzieży należy zwrócić uwagę na zbyt głośne słuchanie muzyki, co może skutkować urazem akustycznym. Z kolei osoby dorosłe kontrolować powinny każdy dyskomfort słuchowy, a seniorzy szczególnie badać słuch ze względu na wiek.

W rozmowie odniesiono się także do promowanych ostatnio preparatów, maści na polepszenie słuchu oraz omówiono aspekt wstydliwości noszenia aparatów słuchowych.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content