Kontrolujmy ciśnienie krwi – jak dobrać odpowiednie urządzenie i prawidłowo wykonać pomiar?

16 września 2022 by Anna Zakrzewska
ciśnienie.png
Ciśnienie tętnicze jest jednym z parametrów, który powinniśmy sprawdzać. Samodzielna kontrola pozwala bowiem na wczesne wykrycie nieprawidłowości, na przykład nadciśnienia tętniczego, które – nieleczone – uszkadza naczynia krwionośne, co może doprowadzić do zawału, udaru, niewydolności nerek czy demencji. Odpowiednio szybka reakcja na pojawiający się problem zdrowotny daje możliwość zapanowania nad nim we właściwym momencie.
 
Obecnie kontrola ciśnienia w warunkach domowych jest wyjątkowo prosta, za sprawą w pełni zautomatyzowanych urządzeń do mierzenia ciśnienia, które każdy z łatwością obsłuży. Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej w programie TVP Info „Info MED” zwracała uwagę, jaki ciśnieniomierz wybrać i w jaki sposób przygotować się, a następnie zmierzyć ciśnienie. 
 
Specjalistka pokazała prawidłową pozycję, która zapewni wykonanie właściwego pomiaru. Jak podkreśliła, należy usiąść prosto, na krześle z oparciem, przedramię ręki, na której będziemy wykonywać pomiar podpierając np. o blat stołu, tak aby ręka była na wysokości serca. Stopy powinny stać luźno na podłodze. Ciśnienie mierzy się na ręce niedominującej, czyli osoby praworęczne mierzą na lewej ręce, leworęczne – na prawej. Mankiet, który nie może być założony ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno, należy umieścić na nagim ramieniu, ok 2-3 cm nad łokciem. W czasie wykonywania pomiaru nie powinno się rozmawiać. Aby wynik był właściwy najlepiej odczekać ok. 5 min przed rozpoczęciem pomiaru. 
 
Ciśnieniomierz pokazuje standardowo trzy wartości: ciśnienie skurczowe (górny pomiar), rozkurczowe (dolny pomiar) oraz puls (wartość pokazywana najniżej na wyświetlaczu ciśnieniomierza). Ciśnienie skurczowe jest zawsze wyższe od rozkurczowego. 
 
Jak podkreśla dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, ciśnienie powinno się mierzyć regularnie, nawet u osób zdrowych, ponieważ tylko w ten sposób można stwierdzić, że ten parametr krwi przyjmuje nieprawidłowe wartości. 
Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content