Prof. Piotr H. Skarżyński ostrzega przed stosowaniem „olejków do leczenia głuchoty”

6 lutego 2022 by Anna Zakrzewska
prof.jpg2_-1200x675.jpg

Niedawno do opinii publicznej dotarła informacja o cudownym specyfiku, który rzekomo leczy głuchotę. Twórca olejku gwarantował jego skuteczność, nazywając go pionierską metodą leczenia słuchu. Okazuje się jednak, że „cudowny preparat” nie posiada przypisywanych mu właściwości.

Prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra z CSIM MEDINCUS ostrzegał w wywiadzie dla portalu WP ABC Zdrowie przed stosowaniem „olejku do leczenia głuchoty”.

Prof. Piotr H. Skarżyński wskazał, że w niektórych przypadkach douszne olejki są zalecane jako środek do usuwania woskowiny. Na przykład oliwa z oliwek powoduje zmiękczenie  woskowiny, co sprawia, iż łatwiej jest się jej pozbyć z przewodu słuchowego. Niemniej jednak stosowanie każdego środka powinno być skonsultowane z lekarzem, a sam preparat musi być odpowiednio przebadany. Tymczasem, jak zauważa prof. Skarżyński, oferowane przez oszustów olejki nie mają żadnej dokumentacji i nie podlegają ścisłym kontrolom, które obowiązują w przypadku produktów leczniczych. „Dlatego tak ważne jest uświadomienie oszustwa osobom z problemem niedosłuchu czy głuchoty. Opisywany w prasie preparat nie posiada właściwości, które mu się przypisuje” – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

Badania wskazują, że aż 75 proc. osób w wieku powyżej 70 lat ma problemy ze słuchem, na które głównie wpływa proces starzenia się komórek w uchu wewnętrznym. Jednak niedosłuch jest dziś chorobą cywilizacyjną i dotyka coraz młodszych grup wiekowych. Potrzeby zapewnienia skutecznych sposobów leczenia są więc bardzo duże, a to powoduje, że łatwiej jest paść ofiarą oszustów.

Cały artykuł można przeczytać tutaj

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content