Słuch to delikatny zmysł

25 kwietnia 2021 by administartor
prof2-1-1200x675.png

W programie „O tym się mówi” TVP Info o hałasie, jego wpływie na nasze codzienne funkcjonowanie opowiada prof. Piotr H. Skarżyński.

Dzięki zmysłowi słuchu możemy poprawnie komunikować się z innymi i normalnie uczestniczyć w życiu społecznym. Zabójczym dla niego może być hałas – nie tylko ten komunikacyjny, ale też pochodzący z telewizorów, głośników i słuchawek, czy hałas towarzyszący nam w pracy z racji wykonywanego zawodu. Długie przebywanie w hałasie, dużo dłużej niż to jest dopuszczone, może powodować uszkodzenia słuchu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przez pracodawców opisanych norm. Jeśli ten hałas jest zbyt duży to konieczne jest zakładanie ochraniaczy.

Problem narażenia na hałas dotyczy również dzieci, które mogą stać się bardziej rozdrażnione i zmęczone np. podczas snu, gdzie dobiega wiele bodźców dziecko się nie regeneruje.

Mamy wiele dzieci, które mają ten problem. W badaniach przesiewowych słuchu, które były prowadzone w wielu województwach, akurat ostatni program był w województwie mazowieckim i lubelskim, gdzie badaliśmy uczniów pierwszych klas, jeszcze kiedy to było możliwe, wykazał, że nawet kilkanaście procent dzieci może mieć ten problem, są to przewlekłe zapalenia uszu, zaczyna dziecko prosić, aby powtórzyć polecenie, czasem słyszy gorzej na jedno ucho. A takim typowym objawem jest, że mówi głośniej i prosi o pogłośnienie bajki w telewizorze czy na tablecie. Jeśli widzimy, że chce głośniej oglądać to może to wskazywać na przewlekłe zapalenie ucha, które często trzeba wyleczyć operacyjnie i wtedy ten efekt jest taki piorunujący i widzimy, że dziecko z dnia na dzień zaczyna normalnie funkcjonować – mówi profesor Piotr H. Skarżyński.

Profilaktyka słuchu jest bardzo ważna. Ochrona przed hałasem zapobiega trwałemu uszkodzeniu słuchu i pozwala zachować zdrowe słyszenie na dłużej. Należy trzymać się z dala od hałaśliwych miejsc lub nie zostawać tam długo, nosić nauszniki lub zatyczki do uszu, jeśli przebywamy w hałaśliwym miejscu lub gdy korzystamy z hałaśliwych narzędzi elektrycznych. Ważne jest również, aby zmniejszać głośność i przyzwyczajać się do słuchania cichszych dźwięków.

Rozejrzyjmy się dookoła, czy nie ma jakichś niepotrzebnych źródeł dźwięków, które powodują, że ten hałas jest natężony i permanentny. Sprawdźmy, czy urządzenia elektroniczne muszą być cały czas włączone, czy muszą emitować szum, to czasem jest zwykły wiatraczek w komputerze, który powoduje problem – podkreśla profesor Piotr H. Skarżyński.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content