Suplementy diety – jak wybrać mądrze?

3 marca 2022 by Anna Zakrzewska
suplementy.jpg

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej z CSIM MEDINCUS, przybliżyła widzom programu TVP INFO temat suplementów diety – ich skuteczności i bezpieczeństwa. Wyjaśniła też, dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego preparatu.

Suplementy diety nie leczą schorzeń, służą do suplementacji niedoborów witamin oraz mikroelementów w organizmie – podkreślała Magdalena B. Skarżyńska. Właściwości lecznicze posiadają produkty lecznicze bez recepty (OTC) oraz produkty lecznicze na receptę.

Jak wybrać suplement diety?

Dobierając suplementy diety, koniecznie musimy mieć na uwadze schorzenia na które cierpimy, leki oraz już przyjmowane preparaty uzupełniające niedobory. Niekontrolowana suplementacja może doprowadzić nawet do zagrażających zdrowiu i życiu powikłań, dlatego należy ją stosować racjonalnie i konsultować wybór preparatów z lekarzem lub farmaceutą.

Jak sprawdzić czy suplement diety posiada opisany przez producenta skład?

Istniejący obowiązek przeprowadzenia badań klinicznych leków, przed wprowadzeniem ich do obrotu, nie dotyczy już suplementów diety. Niekiedy zdarza się, iż w składzie preparatu znajdują się substancje, które nie powinny się tam znaleźć lub odwrotnie – suplement nie zawiera zadeklarowanych na opakowaniu składników, w związku z czym jego przyjmowanie nie będzie miało żadnego wpływu na nasze zdrowie – tłumaczy dr n. farm.  Magdalena B. Skarżyńska. Konsument nie jest w stanie tego sprawdzić, również farmaceuci mają problemy z oceną czy dany preparat posiada wymienione składniki czy nie. Na pewno warto zwrócić uwagę na producenta suplementu – są tacy, którzy bardzo rygorystycznie i poważnie podchodzą do produkcji preparatów, zachowując przy tym wysoki standard i przestrzegając wszystkich restrykcji. Nie zawsze natomiast należy kierować się reklamą.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content