Jak chronić uszy przed hałasem?

25 kwietnia 2021 by Anna Zakrzewska
AdobeStock_78160423male.png

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, którego celem jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska oraz jego wpływu na zdrowie i życie.

Hałas opisać można jako uciążliwy dźwięk o natężeniu od 70 decybeli. Może on utrudniać sen, naukę, pracę, koncentrację, a także wypoczynek. Staje się przyczyną uszkodzenia słuchu, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności. Hałas powoduje, że  jesteśmy bardziej podatni na stres, stajemy się nerwowi i przewrażliwieni.

Dźwięki łagodne dla naszego ucha i nieszkodzące nam powinny mieścić się w granicach 40-60 decybeli, tymczasem rozmowy w restauracji to już ok. 70 dB, dźwięk motocykla 90 dB, a muzyka w słuchawkach, którą słyszą również osoby dookoła nas to aż 100 dB.

Jak możesz chronić swoje uszy przed hałasem?

  • trzymaj się z dala od hałaśliwych miejsc lub nie zostawaj tam długo
  • noś nauszniki lub zatyczki do uszu, jeśli jesteś w hałaśliwym miejscu lub gdy korzystasz z hałaśliwych narzędzi elektrycznych
  • zmniejsz głośność i przyzwyczaj się do słuchania cichszych dźwięków
  • ścisz muzykę, telewizor
  • badaj słuch.

W trosce o słuch należy unikać hałasu i regularnie go badać. Nadmierny hałas może stać się przyczyną wielu dolegliwości, nie tylko związanych ze słuchem. Jeśli te się pojawią, nie bagatelizujmy ich i skonsultujmy się z lekarzem otorynolaryngologiem. Podstawowe badania słuchu nie są skomplikowane, a wcześnie wykryte wady i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala uzyskać trwałe efekty w 92 proc. przypadków oraz blisko czterokrotnie obniżyć koszty późniejszego leczenia.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content