Jak dbać o aparat słuchowy latem?

21 maja 2021 by Anna Zakrzewska
AdobeStock_241487782male-1200x799.png

Aparaty słuchowe to delikatne, elektroniczne urządzenia, składające się z wielu elementów, które wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Codzienne dbanie o aparat słuchowy jest konieczne nie tylko z uwagi na względy higieniczne, ale też na prawidłową pracę aparatu, czyli klarowność dźwięków przekazywanych do ucha, jak również wydłużenie czasu jego eksploatacji.

Jak dbać o aparat słuchowy? Na co należy zwrócić uwagę?

  1. Najważniejsze to czystość i higiena. Upewnij się, że Twoje dłonie przed dotykaniem aparatu są czyste i nie ma na nich żadnych substancji, które mogłyby np. zatkać mały otwór mikrofonu.
  2. Zapewnij sobie odpowiednie produkty, które przeznaczone są do pielęgnacji aparatów. Preparaty oraz środki, które nie są dedykowane, nie tylko mogą nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale nawet uszkodzić urządzenia.
  3. Wkładki wewnątrzuszne należy dokładnie czyścić, gdyż na nich znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Pielęgnuj je, stosując przeznaczone do tego tabletki czyszczące, by mieć pewność, że wkładki są w dobrej kondycji.
  4. Czyszcząc aparat słuchowy, używaj suchej i miękkiej ściereczki.
  5. Wszelkie technologie „nie lubią” wody i wilgoci, dlatego staraj się nie narażać aparatów na takie środowiska. Jeśli już zdarzy się wypadek z udziałem aparatu i wody, wyjmij baterię i pozostaw komorę baterii otwartą, a aparaty umieść w pudełku z tabletką osuszającą.
  6. Nie zostawiaj aparatów słuchowych w pobliżu silnych źródeł ciepła np. grzejnik, ani bezpośrednio na słońcu. Ciepło może zdeformować obudowę, uszkodzić elektronikę bądź naruszyć powierzchnię aparatu.
  7. Regularnie wymieniaj baterie. Jeśli któraś z nich ulegnie awarii (wyleje się), natychmiast wyjmij ją z komory i oddaj do utylizacji.
  8. Codziennie po zdjęciu aparatów przed pójściem spać, oczyść je, a raz w tygodniu umieść w pojemniku z kapsułą osuszającą.
  9. Zdejmij aparat słuchowy podczas nakładania takich rzeczy jak kosmetyki, perfumy, woda po goleniu, lakier do włosów, czy balsam do opalania. Mogą dostać się do wnętrza i przyczynić się do uszkodzenia aparatu. Zdejmuj go także podczas wizyty u fryzjera, bądź poinformuj go przed usługą cięcia, iż jesteś posiadaczem aparatów.
  10. Jeśli uważasz, że Twój aparat nie działa „jak dawniej” udaj się do swojego protetyka, który zajmie się Twoim aparatem.

W zależności od rodzaju aparatów wyróżniamy kilka różnych wkładek do aparatów, ale łączy je jedna zasada: należy szczególnie o nie dbać, ponieważ umieszczamy je w przewodach słuchowych, gdzie jest ciepło i wilgotno, dlatego możemy wprowadzić sobie bezwiednie bakterie do ucha.

Do czyszczenia wkładek używaj miękkiej, suchej ściereczki. Wkładkę akrylową możesz odłączyć od aparatu i umieścić ją w roztworze z rozpuszczonej tabletki specjalnie do tego przystosowanej. Wężyk należy wymienić około raz na 3 miesiące bądź szybciej, gdy zauważymy, że zmienił swoją barwę na ciemniejszą oraz stwardniał.

Na aparaty z zewnętrzną słuchawką zakończoną kopułką należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ słuchawka jest wrażliwa na wilgoć i woskowinę. Przynajmniej raz na miesiąc należy wymieniać filtry, które znajdują się w słuchawce, można zakupić je w punkcie protetycznym. Kopułki silikonowe, które zakładamy na słuchawkę należy przecierać chusteczką dezynfekującą, aby zminimalizować dostanie się woskowiny do słuchawki. Nie należy używać wody ani innych środków nieprzeznaczonych do czyszczenia słuchawki i kopułki. Zaleca się raz na 3 miesiące wymienić kopułkę na nową.

Jak utrzymywać aparaty słuchowe w czystości latem?

Podczas lata, kiedy występują wyższe temperatury, więcej się pocimy, co może prowadzić do zwiększenia wilgoci wewnątrz aparatu słuchowego. Istotne jest więc częstsze kontrolowanie komory baterii i osuszanie aparatu.

Należy pamiętać, aby nie pozostawiać aparatu na słońcu lub w innym miejscu, w którym narażony jest on na nadmierne nagrzanie np. na plaży, czy w nagrzanym samochodzie. Może doprowadzić to do uszkodzenia delikatnej elektroniki np. stopienia się niektórych plastikowych elementów. Uszkodzeniu w wyniku nagrzania może ulec również bateria.

Będąc na wakacjach nad morzem, musimy zwrócić szczególną uwagę na działanie piasku oraz słonej wody na nasz aparat słuchowy. Słona woda może pozostawić kryształki soli wewnątrz aparatów słuchowych, a piasek spowodować np. blokadę portu wewnątrz mikrofonu.

Uszkodzenie aparatu słuchowego może nastąpić również na skutek substancji chemicznych zawartych w niektórych produktach takich jak np. krem do opalania, dlatego tak ważne jest, aby zdjąć aparat słuchowy przed zastosowaniem takich produktów i odczekać aż kosmetyk wyschnie.

Aparaty słuchowe pomagają w codziennym życiu i możemy mieć pewność, że będą nam służyć latami, tak długo – jak długo będziemy o nie prawidłowo dbać, dlatego warto skorzystać z powyższych wskazówek.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content