Konsultacja psychologiczna – nieoceniona pomoc dla rodziców

29 czerwca 2020 by Anna Nowak
Depositphotos_228899750_xl-2015-1200x801.jpg

Psycholog Małgorzata Moczydłowska z Radomskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus wyjaśnia na portalu „Echo dnia”, że konsultacja psychologiczna może stanowić ogromne wsparcie dla rodziców i warto się na nią zdecydować, gdy zachowanie dziecka budzi nasz niepokój. Już u ok. 20 proc. dzieci obserwuje się przejawy różnych zaburzeń psychicznych, spośród których prym wiodą depresja i autoagresja. Wczesne rozpoznanie trudności emocjonalnych może ustrzec dziecko przed pogłębianiem się poważnych zaburzeń.

Niepokojącymi objawami mogą być np. niezrozumiałe zachowanie dziecka, nadmierna nieśmiałość, nierespektowanie granic, kłopoty wychowawcze czy trudności w wyrażaniu swoich potrzeb i uczuć. Przyczyną tych zachowań może być konkretny problem natury psychicznej, który prowadzący konsultację psycholog pomoże zdiagnozować. Postawienie prawidłowej diagnozy to pierwszy krok w procesie mającym na celu pomóc dziecku.  

Radomskie Centrum Słuchu i Mowy koncentruje się nie tylko na trudnościach i nieprawidłowościach w rozwoju dziecka, ale także na tym, co pozytywne. W praktyce oznacza to, że placówka wspiera kompetencje wychowawcze rodziców podczas spotkań indywidualnych lub zajęć grupowych. Rodziców uczy się m.in. rozumienia swojego dziecka, skutecznej komunikacji z nim, wyznaczania odpowiednich granic w ich relacji czy też wspierania dziecka w budowaniu realistycznego obrazu siebie i własnych możliwości. Innymi słowy, jak mądrze kochać swoje dziecko.

Małgorzata Moczydłowska radzi, aby nie obawiać się wizyty u psychologa. W gabinecie psychologicznym nigdy nie ocenia się rodzica, lecz pomaga mu się spojrzeć na sytuację z szerszej perspektywy, uporządkować to, co rodzic już wie lub przypuszcza. W Radomskim Centrum Słuchu i Mowy Medincus oferowana jest pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Placówka prowadzi konsultacje dla rodziców dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy, terapię dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi. Pomaga także w sytuacjach kryzysowych.

Czytaj na echodnia.eu. 

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content