Medincus wspiera akcję „Cała Polska czyta dzieciom”

23 października 2019 by administartor
DSC_0214-1200x801.jpg

Centrum Słuchu i Mowy Medincus jako partner III Balu Charytatywnego kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” wspiera promocję czytelnictwa i wartościowej literatury.

– Czytanie stymuluje umysł, absorbuje w tym samym czasie wiele obszarów mózgu – te, które odpowiadają są za widzenie, za język i przyswajanie pojęć. Czytanie usprawnia zapamiętywanie i wspomaga koncentrację, tworząc w mózgu nowe połączenia nerwowe – synapsy. To bezcenne narzędzie wspomagające również rehabilitację dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, problemami z koncentracją czy rozpoznawaniem własnych emocji – dodaje prof. Piotr H.Skarżyński

Książki rozwijają myślenie i pobudzają wyobraźnię, są niezbędne w rozwoju młodego człowieka. Czytanie wzmacnia relację dzieci, którym czyta się codziennie, czują się ważne i kochane – rodzice mają dla nich czas, a wspólnie spędzony czas umacnia więź. Badania dowodzą również, że czytanie książek obrazkowych dzieciom może pomóc w leczeniu zaburzeń językowych.

Czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, książki rozwijają empatię, ćwiczą koncentrację i pamięć, co w późniejszych latach ułatwia naukę. Bajki pomagają dzieciom zrozumieć otaczającą je rzeczywistość poszerzają wiedzę o świecie, budują system wartości i kształtują wrażliwość moralną.

Książki skłaniają też do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania, co w późniejszym okresie ułatwia dziecku rozwiązywanie problemów.

Promocja książek wśród dzieci jest ciągle istotna, bo wyniki czytelnictwa w Polsce od lat są złe. W 2018 r. 37 proc. badanych osób dorosłych zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Kształtując postawę młodego człowieka możemy liczyć na to, że będąc dorosłym z książek nie zrezygnuje.

III Bal Charytatywny kampanii odbył się 19 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Kampania Cała Polska czyta dzieciom zainaugurowana została 1 czerwca 2001 r.  w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Hasło kampanii „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” zachęca do wspólnie spędzanego czasu z książką.
 
Złota lista książek polecanych dla dzieci

Fotorelacja z Balu:

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content