Objawy COVID-19 związane ze słuchem mogą nie ustępować nawet po wyzdrowieniu

24 marca 2021 by Anna Zakrzewska
WP_ok.png

Już kilka miesięcy temu eksperci informowali o związku między COVID-19 a ubytkiem słuchu. Wielu pacjentów po zarażeniu koronawirusem skarżyło się na problemy związane ze słyszeniem, które nie ustępowały nawet po wyzdrowieniu.

Prof. Piotr Skarżyński w rozmowie z portalem WP abcZdrowie zwraca uwagę na zagrożenia związane z powikłaniami po przebyciu COVID-19, o których na całym świecie mówi się coraz częściej. Jednym z problemów może być całkowite upośledzenie słuchu.

Nowe badania opublikowane w “International Journal of Audiology” dotyczące objawów COVID-19 wykazały, że u dużej liczby osób zakażonych koronawirusem rozwijają się 3 symptomy laryngologiczne: szum w uszach, zawroty głowy oraz utrata słuchu.

Wiemy z wcześniejszych doniesień, że wirus nagromadza się mocno w części nosowej gardła, a trąbka Eustachiusza kontaktuje ucho środkowe właśnie z nią. Teoretycznie istnieje taka możliwość, że wirus, który tam się nagromadza – przez trąbkę słuchową – może dostać się do ucha. – mówi w rozmowie prof. Piotr H. Skarżyński.

Jak podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński zaburzenia słuchu dotyczyły dotychczas przede wszystkim pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, nigdy nie były też jedynymi objawami zakażenia koronawirusem. Ważne jest również zwrócenie uwagi na długotrwałe zagrożenia związane z powikłaniami po przebyciu COVID-19.

To, czego się obawiam, to odległe problemy ze słuchem po przejściu koronawirusa. Z tego, co widzę w literaturze – u pacjentów może dochodzić do pogorszenia słuchu w dalszym etapie, bardziej odległym – nawet za kilka miesięcy albo po roku od zakażenia. Są przecież inne wirusy, które też mogą wnikać do ośrodkowego układu nerwowego, np. cytomegalia, która może powodować progresywny niedosłuch prowadzący nawet do głuchoty. – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content