H.Skarżynski_pytanie-na-sniadanie-e1613551114596-1200x746.jpg

W programie „Pytanie na śniadanie” prof. Piotr H. Skarżyński i Dorota Miazga – liderka Klubu Tinnitus rozmawiali o szumach usznych. Skąd się biorą? Kiedy powinniśmy się niepokoić? Jak szumy uszne wpływają na psychikę? 

Dzwonienie, szumy i piski w uszach to przypadłość wielu Polaków. Jak mówił w rozmowie prof. Piotr H. Skarżyński diagnoza szumów usznych nie jest prosta, a przyczyn jest bardzo wiele.

„Szum uszny dotyka najczęściej grupy seniorów, gdzie osoby te mają coraz gorszy słuch razem z wiekiem, naturalnie pogarszają się funkcje ślimaka i zaczynamy słyszeć szum, ten szum jest najczęściej gorszy wieczorem, kiedy jesteśmy w ciszy, kiedy nie mamy żadnego tła akustycznego wokół nas” – mówił w wywiadzie prof. Piotr H. Skarżyński.

Przypadłość ta nie dotyka jedynie seniorów, a kolejnym powodem występowania szumów mogą być infekcje ucha środkowego, przytkanie trąbki słuchowej, zatkanie zatok, katar i wtedy trąbka słuchowa, która łączy nos z uchem też się przytyka i możemy słyszeć szum.

Podczas rozmowy prof. Piotr H. Skarżyński przestrzegał przed różnymi sposobami radzenia sobie z szumem usznym domowymi sposobami i szukania tzw. półśrodków jak np. krople do ucha, świecowanie, woskowanie uszu, które mogą wywołać powikłania. Ważna jest w tym przypadku obserwacja ucha i odpowiednia diagnoza u specjalisty.

Prof. Piotr H. Skarżyński wymienił kilka istotnych punktów, kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza z szumami w uszach:

  • gdy szum jest jednostronny,
  • gdy szumowi towarzyszy nagła głuchota,
  • gdy szum, dzwonienie czy inne dźwięki nie pojawiają się przy okazji choroby np. zapalenia zatok, czy po wyjściu z głośnego pomieszczenia np. z hali sportowej,
  • gdy oprócz szumu lub dzwonienia dochodzi jeszcze ból głowy czy ucha.

 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content