Skąd się biorą szumy w uszach?

W programie „Pytanie na śniadanie” prof. Piotr H. Skarżyński i Dorota Miazga – liderka Klubu Tinnitus rozmawiali o szumach usznych. Skąd się biorą? Kiedy powinniśmy się niepokoić? Jak szumy uszne wpływają na psychikę?
Dzwonienie, szumy i piski w uszach to przypadłość wielu Polaków. Jak mówił w rozmowie prof. Piotr H. Skarżyński diagnoza szumów usznych nie jest prosta, a przyczyn jest bardzo wiele.
„Szum uszny dotyka najczęściej grupy seniorów, gdzie osoby te mają coraz gorszy słuch razem z wiekiem, naturalnie pogarszają się funkcje ślimaka i zaczynamy słyszeć szum, ten szum jest najczęściej gorszy wieczorem, kiedy jesteśmy w ciszy, kiedy nie mamy żadnego tła akustycznego wokół nas” – mówił w wywiadzie prof. Piotr H. Skarżyński.
Przypadłość ta nie dotyka jedynie seniorów, a kolejnym powodem występowania szumów mogą być infekcje ucha środkowego, przytkanie trąbki słuchowej, zatkanie zatok, katar i wtedy trąbka słuchowa, która łączy nos z uchem też się przytyka i możemy słyszeć szum.
Podczas rozmowy prof. Piotr H. Skarżyński przestrzegał przed różnymi sposobami radzenia sobie z szumem usznym domowymi sposobami i szukania tzw. półśrodków jak np. krople do ucha, świecowanie, woskowanie uszu, które mogą wywołać powikłania. Ważna jest w tym przypadku obserwacja ucha i odpowiednia diagnoza u specjalisty.
Prof. Piotr H. Skarżyński wymienił kilka istotnych punktów, kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza z szumami w uszach:
- gdy szum jest jednostronny,
- gdy szumowi towarzyszy nagła głuchota,
- gdy szum, dzwonienie czy inne dźwięki nie pojawiają się przy okazji choroby np. zapalenia zatok, czy po wyjściu z głośnego pomieszczenia np. z hali sportowej,
- gdy oprócz szumu lub dzwonienia dochodzi jeszcze ból głowy czy ucha.