Światowy Dzień Głosu

19 kwietnia 2021 by Anna Zakrzewska
AdobeStock_358826727male.jpg

 „Jeden świat, wiele głosów” pod takim hasłem odbył się tegoroczny Światowy Dzień Głosu – zachęcając młodych i starszych do oceny stanu swojego głosu i podjęcia działań w celu poprawy lub utrzymania dobrych nawyków głosowych.

We współczesnym świecie, wymagającym nieustannej komunikacji z innymi, utrzymanie zdrowego, dźwięcznego głosu staje się wyzwaniem. Zaburzenia głosu mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności człowieka i znacząco oddziaływają na jakość jego życia. Także w wyniku pandemii Covid-19 nasze struny głosowe są w szczególności narażone poprzez częste noszenie masek.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Może się do tego przyczynić: długotrwałe przeciążenie krtani, niewłaściwe posługiwanie się głosem oraz mówienie w hałaśliwym otoczeniu.  Głos jest narzędziem w codziennej pracy dla wielu środowisk zawodowych, w której umiejętność komunikowania się z otoczeniem jest źródłem sukcesu i miernikiem przydatności w danym zawodzie. Osoby, które zawodowo posługują się głosem są w związku z tym szczególnie narażone na zaburzenia emisji głosu.

Jak sprostać wymaganiu utrzymania zdrowego, dźwięcznego głosu? Prof. Piotr H. Skarżyński podkreśla, że aby prawidłowo dbać o struny głosowe musimy je odpowiednio nawilżać. Klimatyzacja, kaloryfery, ale również maseczki, które z jednej strony nas chronią i powinniśmy je nosić, z drugiej strony powodują, że jest nam trudniej nawilżyć nasze drogi oddechowe. Dlatego, szczególnie w okresie pandemii, powinniśmy przede wszystkim jak najczęściej pić wodę (ale w małych ilościach), wolno przełknąć ślinę, starać się kasłać po cichu oraz stosować inhalację – szczególnie u dzieci. Osoby, które pracują głosem, tak jak nauczyciele lub pracują w trudnych warunkach np. w kopalniach, hutach, różnego rodzaju zakładach przemysłowych, powinny też częściej kontrolować się u lekarza – podkreśla.

Aby jak najdłużej cieszyć się ładnym głosem, należy pozwolić odpocząć strunom głosowym w szczególności, gdy odczuwamy zmęczenie spowodowane mową lub infekcją. Ważne w takiej sytuacji jest również oszczędzanie głosu, mówienie cichym, dźwięcznym głosem, ale też unikanie szeptania.

Co powinno nas zaniepokoić? Podstawowym symptomem, który budzi nasz niepokój jest chrypka, która pojawia się lub nasila, czasami może to być zróżnicowanie natężenia głosu. Jeśli taki stan długo nie ustępuje, odczuwamy ból w obrębie górnych dróg oddechowych czy w obrębie krtani, gorzej nam się oddycha, mamy kaszel, do gardła spływa wydzielina – należy to skonsultować z lekarzem specjalistą. W szczególności dotyczy to osób, które są bardziej narażone np. osoby, które palą papierosy, często mają zgagę lub infekcję górnych dróg oddechowych – podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński.

Przewlekła chrypka, przedłużające się drapanie w gardle, przytkane uszy, czy doświadczenie zanikania głosu powinny być sygnałem, aby skonsultować się z lekarzem foniatrą.

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content