Zaburzenia słuchu chorobą cywilizacyjną

31 marca 2021 by Anna Zakrzewska
polska_times-1200x641.jpg

Dla „Polska Times” w dniu Światowego Dnia Słuchu prof. Piotr H. Skarżyński udzielił wywiadu, zwracając szczególną uwagę, że problemy ze słuchem stały się obecnie chorobą cywilizacyjną, która generuje wysokie koszty społeczne i ekonomiczne.

Narząd słuchu jest nam bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, ponieważ dzięki niemu się komunikujemy. Osoby niesłyszące są obecnie wykluczone z wielu zawodów, miejsc pracy, jak również narażone po prostu na różnego rodzaju ograniczenia, które dla niektórych z nich mogą być nie do przejścia.

Według szacunków WHO 466 mln ludzi na świecie ma bardzo poważne wady słuchu, zaś różne inne zaburzenia słyszenia dotykają około miliarda osób. Z prognoz wynika, że przewidywany jest znaczny wzrost tej liczby w najbliższych latach wraz ze starzejącymi się społeczeństwami zachodnimi.

Jak mówi w wywiadzie prof. Piotr H. Skarżyński problemy ze słuchem stały się obecnie chorobą cywilizacyjną. Niedosłuch najczęściej występuje u seniorów, blisko 75 procent siedemdziesięciolatków ma częściową głuchotę, a powyżej 80 roku życia ten odsetek wynosi aż 80 procent. Jego zaburzenia prowadzą do wielu dolegliwości i ogólnego pogorszenia funkcjonowania organizmu. W przypadku seniorów mogą być przyczyną nieprawidłowości funkcji poznawczych, zaburzeń pamięci, ale przede wszystkim utrudniają lub nawet uniemożliwią codzienne funkcjonowanie oraz komunikację międzyludzką.

Problemy ze słuchem osób starszych powodują, że seniorzy często wycofują się z aktywności społecznej, nie uczęszczają na spotkania towarzyskie, nie chcą przebywać wśród ludzi, ponieważ boją się, że zostaną niezrozumiani i przez to odrzuceni. Według danych naukowców ze Stanów Zjednoczonych koszty leczenia psychiatrycznego tej grupy osób są wyższe, niż leczenia otolaryngologicznego. Rozwój cywilizacji jest szybki, a co za tym idzie narażenie na hałas coraz większe. Nasz słuch degeneruje się szybciej, niż jeszcze 50 lat temu. W związku z tym kiedyś problemy ze słuchem dotyczyły w szczególności osób w wieku 70-80 lat, a w tej chwili problem ten dotyka coraz młodszych grup osób – podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński.

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content