Konferencja CoMobility – W stronę zrównoważonej mobilności

8 marca 2024 by Anna Zakrzewska
20240306_CoMobility_konferencja_koncowa_508-1200x800.jpg

Prof. Piotr H. Skarżyński uczestniczył w Konferencji końcowej projektu CoMobility, która odbywała się w dniach 6-7 marca 2024 r. w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik. Jako ekspert z dziedziny medycyny odpowiadał na pytania uczestników dotyczące szkodliwości życia w hałasie oraz wpływu jakości powietrza na zdrowie i funkcjonowanie organizmów.

Pierwsza część sesji pozwoliła na rozmowy w małych grupach, w drugiej części miało miejsce moderowane podsumowanie.

Jak tłumaczył prof. Piotr H. Skarżyński „hałas nie tylko męczy, ale także może powodować niedosłuch, szumy uszne, a w konsekwencji depresję i wycofanie z życia społecznego.” 

Negatywne konsekwencje przebywania w hałasie mogą mieć bowiem znaczący wpływ zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu. Krótkotrwałe nasilenie hałasu potrafi doprowadzić do natychmiastowego uszkodzenia narządu słuchu, może wywołać uczucie zmęczenia, stresu oraz utrudniać koncentrację. Z kolei osoby stale przebywające w hałasie w długim okresie czasu są  narażone na przewlekłe problemy zdrowotne, włączając w to trwałe uszkodzenie narządu słuchu, takie jak szumy uszne (tinnitus) czy utratę słuchu. Ponadto, długotrwałe narażenie na hałas może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń snu oraz prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęk.

Ekspert zalecał ograniczenie ekspozycji na hałas poprzez stosowanie ochrony słuchu, jak również dbanie o środowisko optymalne dla zdrowia słuchu, zwłaszcza w miejscach pracy czy rekreacji. Profilaktyczne badania słuchu mogą być również kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych uszkodzeń słuchu i podejmowania odpowiednich działań zapobiegawczych.

Projekt CoMobility to interdyscyplinarna międzynarodowa inicjatywa badawcza, koncentrująca się na analizie postaw i zachowań związanych z mobilnością, uwzględniająca szczególnie alternatywne rozwiązania, które pozwalają zastąpić prywatny samochód innymi środkami komunikacji. Prace badawcze z udziałem mieszkańców Warszawy prowadzone były przez trzy lata.

 

 

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content