Relacja z obchodów Światowego Dnia Słuchu w MEDINCUSIE

9 marca 2021 by administartor
DSC_5263-1200x800.jpg

3 marca 2021 roku miał miejsce Światowy Dzień Słuchu. Jego celem było, jak co roku, podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tematem tegorocznego wydarzenia było hasło: „Ochrona słuchu dla wszystkich! Badania. Rehabilitacja. Komunikacja.”

Wyjątkowość tegorocznej edycji polegała też na tym, że podczas niej został opublikowany pierwszy Światowy Raport o Słuchu (pisaliśmy o nim więcej TUTAJ). Jego celem jest zwiększenie świadomości i podejmowania działań w zakresie ochrony słuchu. WHO ostrzega w nim m.in., że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie – czyli 1 na 4 osoby – będzie miała pewien stopień ubytku słuchu. Z tego co najmniej 700 milionów osób będzie potrzebowało dostępu do specjalistycznej opieki oraz innych usług rehabilitacyjnych. Konieczne jest więc podjęcie odpowiednich działań, takich jak np. uzupełnienie braków kadrowych w otolaryngologii i audiologii, szybkie stawianie diagnozy, wczesna interwencja.

Główne obchody Światowego Dnia Słuchu organizowane są corocznie w siedzibie głównej WHO w Genewie. W ostatnich latach coraz więcej państw członkowskich i agencji partnerskich dołącza do Światowego Dnia Słuchu organizując szereg działań i wydarzeń w swoich krajach. Tego dnia na całym świecie, także w Polsce, odbyło się ponad 500 wydarzeń społeczno-politycznych promujących to święto, które można było śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych. W Polsce do obchodów czynnie włączył się Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS oraz Instytut Narządów Zmysłów, organizując wiele aktywności klinicznych:

  • W każdej z 15 filii Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zostały zorganizowane tego dnia bezpłatne badania słuchu dzieci i dorosłych, badania otoskopowe uszu, konsultacje protetyka słuchu w zakresie aparatów słuchowych, a także w kilku filiach dodatkowo: bezpłatne konsultacje logopedyczne.
  • Bezpłatne konsultacje dla użytkowników punktu serwisowego MED.-EL’a, w tym bezpłatny serwis procesora i jego czyszczenie.
  • Śląskie CSIM zorganizowało warsztat dla kadry pedagogicznej prowadzony przez mgr Magdalenę Ławecką pt. „Zaburzenia przetwarzania słuchowego”.
  • W Wielkopolskim CSIM w Koninie pacjenci mogli skorzystać z badań przesiewowych słuchu przy użyciu Platformy Badań Zmysłów oraz z seansu w komnacie solnej z tężnią solankową,
  • Wystąpienia w mediach (prasie, telewizji i radio) zarówno lokalnie, jak i globalnie,
  • Dystrybucja materiałów edukacyjnych dla pacjentów.
  • Promocja materiałów edukacyjnych o Światowym Dniu Słuchu zarówno we wszystkich filiach, jak i w mediach społecznościowych (Facebook, LinkedIn, Twitter).
  • W działania zaangażowane zostały także nasze zagraniczne placówki. Filia w Szymkencie przygotowała specjalny film promujący to wydarzenie. Pomysłodawcą i reżyserem filmu był kierownik filii w Szymkencie – Yerkebulan Abdrakhmanov. Film pokazuje, że niedosłuch nie jest czymś, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu czy komunikacji, lecz pozwala prowadzić normalne życie. Uświadamia, że taki problem istnieje, ale nie jest ograniczeniem.

Najważniejsze przesłanie Światowego Dnia Słuchu 2021 to większa dostępność do nowoczesnych rozwiązań stosowanych w leczeniu wad słuchu oraz regularne badania słuchu, które powinni wykonywać wszyscy, a szczególnie ci, którzy są najbardziej narażeni na jego utratę, np.: dorośli powyżej 50. roku życia, osoby pracujące w hałasie, długo słuchające głośnej muzyki oraz osoby, które miały jakiekolwiek problemy z uszami.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

Film przygotowany przez filię w Szymkencie można obejrzeć poniżej:

Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content