prof-mena.jpg
28/lut/2022

Prof. Piotr H. Skarżyński otrzymał zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji MENA Telehealth Conference, która odbędzie się w dniach 7-8 marca 2022 r. w Dubaju. Konferencja skierowana jest do środowiska międzynarodowego zainteresowanego rozwojem i wykorzystaniem narzędzi telemedycznych.

Podczas konferencji Prof. Piotr H. Skarżyński przedstawi uczestnikom zagadnienie telemedycyny w kontekście turystyki medycznej. Profesor Skarżyński posiada wieloletnie doświadczenie w praktycznym wykorzystaniu rozwiązań telemedycznych w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji schorzeń otorynolaryngologicznych nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju: w filiach zagranicznych CSIM MEDINCUS i placówkach współpracujących na wszystkich kontynentach świata.


NCzajka-male.jpg
26/lut/2022

Dr n. o zdr. Natalia Czajka, pedagog specjalny, wyjaśniała czytelnikom portalu Medycyna Praktyczna, w jaki sposób sprawdza się efektywność terapii SPPS-S w leczeniu zaburzeń przetwarzania słuchowego oraz jak terapia, prawidłowo prowadzona w formie zdalnej, wpływa na postępy pacjenta.

Dr n. o zdr. Natalia Czajka wskazała, iż obecne możliwości technologiczne pozwalają na rozwój wielu różnych technik rehabilitacji. Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego (SPPS-S) jest jedną z terapii leczenia CAPD, stosowaną w Polsce oraz na świecie i przynosi bardzo dobre efekty. Pacjenci, który objęci są terapią SPPS – S rozwiązują testy oceniające różne umiejętności słuchowe przed, w trakcie i po zakończonej terapii, dzięki temu terapeuta ma możliwość ocenić postępy oraz efektywność leczenia i odpowiednio dopasowywać dalszy przebieg treningu. Co ważne, jak pokazuje analiza osiągniętych przez pacjentów wyników, zdalna forma terapii SPPS – S, prowadzonej w prawidłowy sposób w domu, pod opieką przeszkolonych rodziców małego pacjenta, jest równie efektywna, co terapia stacjonarna, wykonywana w obecności terapeuty – powiedziała dr n. o zdr. Natalia Czajka. Oznacza to, iż nawet w sytuacji utrudnionego dostępu do usług rehabilitacyjnych, dzieci mają szansę uczestniczyć w leczeniu i kontynuować je w warunkach domowych, bez pogorszenia jakości i skuteczności treningu.

 


swiatowy_dzien-sluchu-1200x629.jpg
28/lut/2022

Dnia 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu. Coroczne, globalne wydarzenie, zapoczątkowane zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ma na celu promowanie profilaktyki słuchu, upowszechnianie w społeczeństwie dobrych nawyków, pomagających dbać o słuch oraz przybliżenie sposobów na zapobieganie jego utracie.

Problemy ze słuchem stały się obecnie schorzeniem cywilizacyjnym i dotykają coraz młodszych grup wiekowych. Szacuje się, iż z poważnym niedosłuchem boryka się ponad 460 milionów ludzi na świecie, a na różne zaburzenia słuchu, które negatywnie wpływają na komfort w codziennej komunikacji, cierpi ponad 1 miliard osób.

Z okazji Światowego Dnia Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS serdecznie zaprasza do swoich placówek na bezpłatne badania słuchu, przetwarzania słuchowego oraz konsultację u protetyka słuchu.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację wizyty.

 

Czekamy na Państwa w naszych placówkach:

Małopolskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Krakowie zaprasza osoby po 65 r. ż. – 1 marca.

Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Gdańsku zaprasza muzyków – 3 marca.

Podkarpackie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Rzeszowie zaprasza osoby po 65 r. ż. – 3 marca.

Warmińsko–Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Olsztynie zaprasza osoby po 65 r. ż. – 3 marca.

Opolskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat – 3 marca.

Częstochowskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zaprasza osoby po 65 r. ż. – 3 marca.

Wielkopolskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Koninie zaprasza dzieci z klas 4-8 – 3 marca.

Toruńskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zaprasza osoby po 65 r. ż., dzieci z klas 0-8 oraz dzieci w wieku przedszkolnym – 3 marca.

Śląskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Katowicach dzieci w wieku 7-13 lat – 4 marca.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Ciechocinku zaprasza osoby po 65 r. ż. – 14 marca.


flaga-ukr-1200x900.jpg
25/lut/2022

W związku z obowiązującym na terytorium Ukrainy stanem wojennym placówki Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Kijowie, Łucku i Odessie zostają tymczasowo zamknięte. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Uważnie śledzimy sytuację i niepokoimy się o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy, jesteśmy w stałym kontakcie z pracownikami MEDINCUS za naszą wschodnią granicą. Mamy nadzieję na możliwie jak najszybsze zakończenie konfliktu.


sonata.jpg
06/lut/2022

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS jest partnerem merytorycznym filmu “Sonata”.

„Sonata” to oparta na faktach historia Grzegorza Płonki, wyjątkowego muzyka z Murzasichla. Grzegorz do 14 roku życia uznawany był za dziecko z autyzmem. Mnóstwo czasu spędzał przy starym fortepianie, „grając” na nim z ogromna pasją. Los chciał, że chłopiec trafił do profesora Henryka Skarżyńskiego, który zdiagnozował u niego nie autyzm, ale głęboki niedosłuch. Aparat słuchowy pozwolił Grzegorzowi rozwinąć jego ogromny talent i zakochać się w muzyce.

Film pokazuje niesamowitą walkę, ogromny upór i wielki wysiłek, dzięki którym osiągnięte zostaje coś niemożliwego.
Premierę kinową filmu “Sonata” zaplanowano na 4 marca.

Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj


prof.jpg2_-1200x675.jpg
06/lut/2022

Niedawno do opinii publicznej dotarła informacja o cudownym specyfiku, który rzekomo leczy głuchotę. Twórca olejku gwarantował jego skuteczność, nazywając go pionierską metodą leczenia słuchu. Okazuje się jednak, że „cudowny preparat” nie posiada przypisywanych mu właściwości.

Prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra z CSIM MEDINCUS ostrzegał w wywiadzie dla portalu WP ABC Zdrowie przed stosowaniem „olejku do leczenia głuchoty”.

Prof. Piotr H. Skarżyński wskazał, że w niektórych przypadkach douszne olejki są zalecane jako środek do usuwania woskowiny. Na przykład oliwa z oliwek powoduje zmiękczenie  woskowiny, co sprawia, iż łatwiej jest się jej pozbyć z przewodu słuchowego. Niemniej jednak stosowanie każdego środka powinno być skonsultowane z lekarzem, a sam preparat musi być odpowiednio przebadany. Tymczasem, jak zauważa prof. Skarżyński, oferowane przez oszustów olejki nie mają żadnej dokumentacji i nie podlegają ścisłym kontrolom, które obowiązują w przypadku produktów leczniczych. „Dlatego tak ważne jest uświadomienie oszustwa osobom z problemem niedosłuchu czy głuchoty. Opisywany w prasie preparat nie posiada właściwości, które mu się przypisuje” – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

Badania wskazują, że aż 75 proc. osób w wieku powyżej 70 lat ma problemy ze słuchem, na które głównie wpływa proces starzenia się komórek w uchu wewnętrznym. Jednak niedosłuch jest dziś chorobą cywilizacyjną i dotyka coraz młodszych grup wiekowych. Potrzeby zapewnienia skutecznych sposobów leczenia są więc bardzo duże, a to powoduje, że łatwiej jest paść ofiarą oszustów.

Cały artykuł można przeczytać tutaj


newsletter-umcs.jpg
03/lut/2022

Prof. Piotr H. Skarżyński gościł 20. stycznia 2022 r. na Wydziale Filologicznego UMCS, gdzie poprowadził warsztaty szkoleniowe dla studentów III roku logopedii z audiologią, w ramach przedmiotu „Chirurgiczne metody leczenia zaburzeń słuchu”. 
Tematyka zajęć obejmowała badania słuchu, otochirurgię oraz protezowanie słuchu.

W czasie warsztatów nasi studenci poruszali się w obrębie trzech stanowisk edukacyjnych, w ramach jednego z wyżej wymienionych ćwiczeń, w grupach 6-7 osobowych.
Podczas zajęć wykorzystywane były najnowsze rozwiązania w zakresie audiologii, dzięki uprzejmości firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o. oraz Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o.
Na stanowisku diagnostycznym studenci mieli możliwość wykonania audiometrii tonalnej oraz testów centralnych na Platformie Badań Zmysłów, przygotowywali pacjenta i wykonywali badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu, na systemie Vivosonic Integrity.

W ramach ćwiczeń otochirurgicznych, studenci mogli zobaczyć na żywo prawdziwe protezki ucha środkowego, dreny oraz systemy implantów ślimakowych, ucha środkowego i kostnych. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zapoznali się z kryteriami audiologicznymi do zabiegów, mieli sposobność samodzielnie przygotować protezki oraz umieścić je w strukturze ucha środkowego i tym samym poczuć się jak prawdziwi chirurdzy.

Na stanowisku z aparatami słuchowymi nasi studenci zobaczyli najnowsze aplikacje i rozwiązania technologiczne, zastosowane w aparatach ReSound, dostępne bezprzewodowe urządzenia wspomagające słyszenie, obserwowali również, jak wygląda zdalne dopasowanie aparatów słuchowych.
Warsztaty dały wyjątkową sposobność do wymiany dotychczasowych doświadczeń, umożliwiły również zebranie informacji na temat ewentualnej możliwości rozwoju kariery zawodowej w dziedzinie audiologii.

W spotkaniu uczestniczyli również: Iwona Tomaszewska-Hert z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, prowadząca badania słuchu, Bartłomiej Szylz z GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o., odpowiedzialny za część otochirurgiczną oraz Jakub Waraczewski, protetyk słuchu z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, odpowiedzialny za część poświęconą protetyce słuchu i aparatom słuchowym.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto z wykładu:


testy-antygenowe.jpg
03/lut/2022

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej, mówiła na antenie TVP INFO o możliwościach wykonania darmowych testów antygenowych dostępnych w aptekach, o ich rodzajach, sposobach pobierania wymazu i wiarygodności testów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, jak wskazała Magdalena B. Skarżyńska, aby apteki mogły wykonywać wspomniane testy, muszą spełniać podobne warunki, do tych, które są obligatoryjne w przypadku przeprowadzania szczepień przeciw koronawirusowi. Materiał pobierany podczas wykonywania testu może być materiałem zakaźnym, konieczne jest więc zachowanie reżimu sanitarnego oraz stosowanie środków ochrony osobistej (maseczek, gogli, rękawiczek jednorazowych).

Specjalistka farmacji aptecznej i szpitalnej wyjaśniła, że „na rynku dostępne są różne testy i różne możliwości testowania. Można pobrać wymaz z nosa, z gardła, dostępne są także testy z kropli krwi, które umożliwiają wykrycie w organizmie przeciwciał anty-SARS-Cov-2”. Każdy pacjent wykonujący test automatycznie zostaje zarejestrowany przez farmaceutę w systemie, dzięki czemu wynik można sprawdzić samodzielnie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

Wszystkie testy przesiewowe powinny spełniać odpowiednie standardy i dawać wiarygodne wyniki – podkreśliła dr n. med. M. Skarżyńska. Ich wiarygodność w ogromnej mierze zależy od sposobu pobrania próbki do badania, dlatego wszyscy farmaceuci dostali możliwość przeszkolenia w tym zakresie.


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content