Zloty-Skalpel-2000-1200x797.jpg
30/paź/2019

Projekt dotyczący opracowania Stymulatora Polimodalnej Percepcji Sensorycznej do prowadzenia terapii metodą Skarżyńskiego (SPPS-S)  zajął 7 miejsce wśród innowacyjnych projektów, w konkursie Złoty Skalpel 2019. Konkurs od 11 lat promuje innowatorów, dzięki którym wzrasta jakość opieki medycznej w Polsce.

Nagroda to wyróżnienie dla narzędzia i zespołu badawczego  w składzie: prof. nadzw. dr hab. n. med. mgr zarz. Piotr Henryk Skarżyński, dr n. o zdr. mgr inż.  Łukasz Bruski, dr. hab. prof. nadzw. Zdzisław Kurkowski.

Innowacyjny Stymulator do prowadzenia terapii metodą Skarżyńskiego, działa na zmysły słuchu, wzroku i dotyku, dzięki czemu skuteczne jest w wielu grupach zaburzeń o podłożu sensorycznym. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, u podłoża, których leżą centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, wpływające m.in.: na problemy z rozumieniem mowy, trudności w czytaniu i pisaniu, zaburzenia artykulacji, niepłynność mowy, zaburzenia głosu, opóźniony rozwój mowy czy zaburzenia koncentracji uwagi słuchowej. Osoby mające trudności w przetwarzaniu słuchowym mają często problemy ze słyszeniem w hałasie, trudności w spełnianiu złożonych poleceń, przekręcaniu podobnie brzmiących słów, trudności w czytaniu i pisaniu, w koncentracji uwagi, nadwrażliwości na głośne dźwięki. Stymulator  trenuje zmysły i pomaga w leczeniu wielu zaburzeń.

– Nasz stymulator powstał na bazie potrzeb lekarzy i małych pacjentów. Cieszymy się, że kolejne gremium doceniło innowacyjność i skuteczność Stymulatora. Warto dodać, że terapia SPPS-S zyskuje uznanie na świecie. Stosowana jest już nie tylko w Polsce, doceniają ja także lekarze i specjaliści w Rosji, Ukrainie, Kirgistanie, Kazachstanie i na Białorusi, a kolejne wdrożenia planujemy w Iraku, Bangladeszu i Uzbekistanie – dodaje prof. P.H. Skarżyński.

Uroczysta Gala konkursu odbyła się 29 października 2019 r. w Warszawie. Złoty Skalpel to prestiżowy plebiscyt organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny”, wydawanego przez Bonnier Business Polska.

Zobacz ulotkę:

Fotogaleria:

 


shutterstock_452486494-1200x800.jpg
28/paź/2019

Prof. Piotr H. Skarżyński został wybrany do prestiżowego grona Ekspertów ds. Zdrowia Cyfrowego (oryg. the Roster of Experts for Digital Health) przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Głównym zadaniem nowo wybranej grupy ekspertów będzie angażowanie się w różnorodne aktywności i działalność z zakresu e-zdrowia w skali globalnej.

Prof. Piotr H. Skarżyński aktywnie współpracuje z WHO. Od 2018 roku jest również członkiem, uczestniczącym w założeniu Światowego Forum Słuchu przy WHO (oryg. World Hearing Forum). Regularnie bierze także aktywny udział w spotkaniach w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, m.in. Multi-country workshop on ear and hearing care in the European region (2018, Moskwa, Rosja), 3rd Stakeholders’ meeting for WHO programme on prevention of deafness and hearing loss (2018, Genewa, Szwajcaria) itp.

E-zdrowie to zestaw narzędzi i rozwiązań obejmująca produkty, systemy i usługi dla organów i pracowników służby zdrowia oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb systemy opieki zdrowotnej dla pacjentów i obywateli, na przykład sieci informacji o zdrowiu, usługi świadczone w ramach opieki telemedycznej, osobiste przenośne systemy komunikacji, portale poświęcone zdrowiu oraz wiele innych narzędzi na bazie technologii informacyjno-komunikacyjnych, pomagających zapobiegać, diagnozować i leczyć choroby, monitorować stan zdrowia, prowadzić odpowiedni tryb życia.


DSC_0214-1200x801.jpg
23/paź/2019

Centrum Słuchu i Mowy Medincus jako partner III Balu Charytatywnego kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” wspiera promocję czytelnictwa i wartościowej literatury.

– Czytanie stymuluje umysł, absorbuje w tym samym czasie wiele obszarów mózgu – te, które odpowiadają są za widzenie, za język i przyswajanie pojęć. Czytanie usprawnia zapamiętywanie i wspomaga koncentrację, tworząc w mózgu nowe połączenia nerwowe – synapsy. To bezcenne narzędzie wspomagające również rehabilitację dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, problemami z koncentracją czy rozpoznawaniem własnych emocji – dodaje prof. Piotr H.Skarżyński

Książki rozwijają myślenie i pobudzają wyobraźnię, są niezbędne w rozwoju młodego człowieka. Czytanie wzmacnia relację dzieci, którym czyta się codziennie, czują się ważne i kochane – rodzice mają dla nich czas, a wspólnie spędzony czas umacnia więź. Badania dowodzą również, że czytanie książek obrazkowych dzieciom może pomóc w leczeniu zaburzeń językowych.

Czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, książki rozwijają empatię, ćwiczą koncentrację i pamięć, co w późniejszych latach ułatwia naukę. Bajki pomagają dzieciom zrozumieć otaczającą je rzeczywistość poszerzają wiedzę o świecie, budują system wartości i kształtują wrażliwość moralną.

Książki skłaniają też do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania, co w późniejszym okresie ułatwia dziecku rozwiązywanie problemów.

Promocja książek wśród dzieci jest ciągle istotna, bo wyniki czytelnictwa w Polsce od lat są złe. W 2018 r. 37 proc. badanych osób dorosłych zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Kształtując postawę młodego człowieka możemy liczyć na to, że będąc dorosłym z książek nie zrezygnuje.

III Bal Charytatywny kampanii odbył się 19 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Kampania Cała Polska czyta dzieciom zainaugurowana została 1 czerwca 2001 r.  w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Hasło kampanii „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” zachęca do wspólnie spędzanego czasu z książką.
 
Złota lista książek polecanych dla dzieci

Fotorelacja z Balu:


IMG_2649-1200x800.jpg
25/paź/2019

2 października 2019 r. Irina Pierzyńska, Kierownik ds. międzynarodowych i filii zagranicznych oraz doktor Tetiana Golubok-Abyzova, reprezentowały Centrum Słuchu i Mowy Medincus na największych ukraińskich targach medycznych – Medical Tourism MTEC.KYIV2019.

W części International B2B Buyers Program uczestniczyły szpitale i placówki medyczne z całego świata, a głównym celem wydarzenia była możliwość nawiązania współpracy z przedstawicielami środowiska turystyki medycznej w Ukrainie.

Centrum Słuchu i Mowy Medincus było jednym z wiodących ośrodków podczas spotkania i przedstawione zostało jako przykład dobrze rozwiniętej i świetnie zorganizowanej opieki zdrowotnej dla pacjentów zagranicznych. Prezentowaliśmy zakres naszych usług medycznych i udogodnienia dla pacjentów, w tym pomoc w zorganizowaniu przyjazdu i pobytu w Polsce.

Do tej pory w Kajetanach gościliśmy pacjentów z 38 krajów, a zainteresowanie naszymi usługami medycznymi cały czas rośnie. Zespół współpracy międzynarodowej koordynuje wizyty pacjentów z zagranicy i opiekuje się pacjentami w trakcie ich wizyty w Polsce.

Targi Medical Tourism MTEC.KYIV2019 w Kijowie zorganizowane zostały przez Ukraińskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej, którego członkiem od wielu lat jest nasze Centrum.

Fotorelacja z targów


prostokat-Olsztyn-1200x828.jpg
14/paź/2019

Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus zostało partnerem ogólnopolskiej kampanii Dni Uczenia się Dorosłych. W ramach akcji 10 października br. zorganizowaliśmy wykład “Jak dbać o słuch i co zrobić, gdy słabo słyszymy? 40% polaków ma problem ze słuchem – czy jesteś wśród nich?” oraz bezpłatne badania słuchu w Olsztynie.

Dni uczenia się dorosłych” to kampania społeczna wspierająca dorosłych w kształtowaniu i rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się. Została zainicjowana w latach 80-tych, jest cyklicznie realizowana w wielu krajach pod egidą UNESCO jako Adults Learner’s Week lub Festival of Learning, kilka edycji odbyło się również w Polsce, począwszy od 2009 roku.

Wykład na temat słuchu w Olsztynie odbył się pod patronatem dziekana wydziału medycznego dr hab. n. med. Leszka Gromadzińskiego prof. UWM oraz dzięki gościnności Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum z Centrum Symulacji Medycznej. Informacje przekazane pracownikom Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego przez Łukasza Kralczyńskiego z CSiM Medincus spotkały się z dużym zainteresowaniem. Tematem spotkania były m.in. badania słuchu, niedosłuch oraz typy i rodzaje aparatów słuchowych.

Po wykładzie uczestnicy mieli możliwość skorzystania z konsultacji laryngologicznej i innych specjalistów Centrum Medincus oraz bezpłatnego badania słuchu w Mobilnym Centrum Słuchu. W godzinach popołudniowych Mobilne Centrum Słuchu było dostępne również dla mieszkańców Olsztyna.

Z badań skorzystało około 80 osób, u około 85% podczas przesiewowego badania wykryto problemy ze słuchem – zalecono dalszą diagnostykę w przychodni.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus reprezentowali:
lekarze – Cezary Łuszcz, Piotr Denisiuk
wykład – Łukasz Kralczyński
badania słuchu – Marta Wójtowicz, Aleksandra Strusewicz
koordynator przedsięwzięcia: Bożena Tatar.


20191002_pracodawcy-jutrajpg-1200x797.jpg
09/paź/2019

2 października 2019 r. w Toruniu, odbyła się debata pt. „Jak zbliżyć biznes i edukację”. Zaproszeni eksperci rozmawiali o potrzebach przedsiębiorców i ich oczekiwaniach względem nauki i administracji publicznej pod kątem rozwoju kadr w Polsce. W debacie udział wziął dr n. o zdr. Łukasz Bruski, Prezes Centrum Słuchu i Mowy.

W dyskusji na temat współpracy biznesu i edukacji udział wzięli również:

  • Jerzy Boehlke, dziekan Wydz. Nauk Ekonomicznych UMK w Toruniu;
  • Urszula Martynowicz, Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej;
  • Małgorzata Kubińska, Dyrektor ds. Personalnych, Grupa Apator;
  • Daniel Nowak, ekspert, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości;
  • Piotr Olszowski, moderator.

Debata towarzyszyła wręczeniu wyróżnień w konkursie „Pracodawca Jutra”. To konkurs organizowany przez PARP, skierowany do mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, który ma na celu wyróżnienie firm, które z sukcesem realizują inicjatywy z zakresu współpracy biznesu z edukacją.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono prawie 60 inicjatyw na rzecz rozwoju kapitału ludzkiego w firmach. Pracodawcy ubiegający się o nagrodę w konkursie, musieli wykazać, że podejmowane przez nich działania mają charakter kompleksowy, zostały przygotowane w sposób przemyślany, zaś udział w nich, faktycznie przyczynia się do zwiększenia wiedzy lub umiejętności pracowników.

Centrum Słuchu i Mowy Medincus zostało wyróżnione tytułem „Pracodawcy jutra” w roku 2016, za działania edukacyjne skierowane do osób młodych, służące profilaktyce chorób słuchu.


20190927_Targi-Seniowa-Kraków-2-640x340.jpg
01/paź/2019

W dniach 27 i 28 września br. pracownicy Małopolskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus po raz kolejny wykonywali badania słuchu w ramach 3 Targów Seniora w Krakowie. Uczestnicy Targów mogli również, na stoisku firmowym, zapoznać się z ofertą Medincusa w zakresie diagnostyki, terapii i rehabilitacji zaburzeń słuchu, głosu i mowy. Targi cieszyły się sporym zainteresowaniem ze względu na dużą liczbę wystawców, bogatą ofertę i ciekawy program towarzyszący.

W Targach Seniora udział wzięło ponad 110 wystawców oraz 4 500 odwiedzających.

Małopolskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus na Targach Seniora reprezentowali lek. med. Bogusław Barański (kierownik filii), Magdalena Olsza (technik medyczny), Karolina Larendowicz (rejestratorka), Joanna Dymarkowska i Magdalena Larendowicz (protetyk słuchu).


www-grafika-MCM-2-e1568110080595.jpg
03/paź/2019

Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS bierze udział w akcji „Dni uczenia się dorosłych 2019”. To kampania społeczna wspierająca dorosłych w kształtowaniu i rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się. Została zainicjowana w latach 80-tych, jest cyklicznie realizowana w wielu krajach pod egidą UNESCO jako Adults Learner’s Week lub Festival of Learning. Od roku 2009 inicjatywa obecna jest w Polsce.

10 października Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, w ramach akcji, zaprasza na bezpłatne badania słuchu i rozmowę o tym, jak dbać o słuch:

  • w godz. 10:30-14:00 – badania słuchu w Mobilnym Centrum Słuchu dla pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
  • w godz. 15:00-18:00 – badania słuchu w Mobilnym Centrum Słuchu dla mieszkańców Olsztyna.

Mobilne Centrum Słuchu znajdować się będzie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (ul. Warszawska 30, 10-082 Olsztyn), przy Budynku Centrum Symulacji Collegium Medicum. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest partnerem wydarzenia. Zapraszamy!

Więcej informacji o akcji „Dni uczenia się dorosłych 2019” na stronie www.edurosli.pl.


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content