1648157707943.jpg

Miło nam poinformować, że prof. Piotr H. Skarżyński znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję „ Pulsu Medycyny”.
Kapituła, składającą się z wybitnych ekspertów, oceniała osiągnięcia i dokonania kandydatów w 2021 roku, reputację zawodową i wpływy w środowisku oraz siłę publicznego oddziaływania. 

Rok 2021, jak podkreślają organizatorzy plebiscytu, był czasem walki z pandemią, a kolejny finał Listy Stu odbywał się w cieniu światowej tragedii, jaką jest wojna w Ukrainie. Napływ uchodźców i potrzeba zaopiekowania się nimi, w tym otoczenia opieką medyczną, to kolejne ogromne wyzwanie dla lekarzy i sytemu ochrony zdrowia.

Lista Stu za rok 2021 jest ukłonem dla wszystkich zaangażowanych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. 

Pełne listy są dostępne pod poniższymi linkami.

Lista Stu w kategorii Medycyna 

 


baby-boy-listens-to-put-a-hand-to-his-ear.jpg
11/mar/2022

Choroby uszu, zwłaszcza zapalenie ucha środkowego, to częsty problem, występujący niezależnie od wieku, głównie jednak pojawia się u dzieci. Wynika to z faktu, iż trąbka słuchowa w uchu dziecka jest zbudowana inaczej niż u osób dorosłych, jest krótsza i szersza, a jej ujście w gardle jest stale otwarte, przez co drobnoustroje (głównie bakterie), gromadzące się w nosogardzieli podczas infekcji górnych dróg oddechowych z łatwością przenikają do ucha.  Problemom usznym sprzyjają również niedostatecznie wykształcony układ odpornościowy i szereg chorób zakaźnych, m.in.: przerost migdałków czy przewlekłe zapalenie zatok.

Jak rozpoznać zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego może mieć postać ostrego, wysiękowego i przewlekłego.

Pierwszymi symptomami rozwijającej się infekcji są: ból ucha, czasem pulsujący, nasilający się w pozycji leżącej oraz podwyższona temperatura, dochodząca u dzieci nawet do 40°C. Chory może odczuwać brak apetytu (niemowlęta wykazują niechęć do ssania), skarżyć się na złe samopoczucie, bóle głowy, mogą go męczyć wymioty i szumy uszne czy lekki niedosłuch. W bardziej zaawansowanym stadium choroby (wysiękowym i przewlekłym zapaleniu ucha środkowego) obserwuje się zalegający w błonie bębenkowej płyn.

Jak przebiega leczenie zapalenia ucha środkowego?

Natychmiastowe zastosowanie antybiotyku w ostrym zapaleniu ucha środkowego jest zalecane:

– u dzieci poniżej 6 miesiąca życia,

– u dzieci poniżej 2 roku życia z obustronnym zapaleniem ucha środkowego,

– u dzieci z wysoką gorączką i wymiotami,

– u dzieci, u których występuje wyciek z ucha.

Dzieciom powyżej 2 r. ż. oraz dorosłym, w przypadku łagodnego przebiegu choroby, podaje się zazwyczaj leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Jeśli po 48 h nie widać poprawy, najczęściej zachodzi konieczność podania antybiotyku. Stosuje się również leki przeciwobrzękowe. Jeśli choroba przyjmuje ostrzejszą postać (wysiękowego zapalenia), niezbędne okazuje się nacięcie błony bębenkowej (często zakładane są dreny), co pozwala na odpływ nagromadzonej w jamie bębenkowej wydzieliny. Powoduje to obniżenie ciśnienia w jamie bębenkowej i często przynosi choremu ulgę. W przypadku przewlekłej postaci zapalenia ucha środkowego, może pojawić się konieczność zastosowania leczenia operacyjnego.

Dlaczego nie wolno lekceważyć bólu ucha?

Ból ucha (zwłaszcza u dzieci) zawsze należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem laryngologiem, ponieważ nieleczone infekcje mogą się łatwo rozprzestrzenić, powodując wiele groźnych powikłań, np. perforację błony bębenkowej, zapalenie ucha wewnętrznego, zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy nawet trwałą utratę słuchu.

Więcej o zapaleniu i bólu ucha można przeczytać tutaj


Ukraina_post-03_grey-03-002-1-1200x628.jpg

Kiedy 11 lat temu w Odessie, na Ukrainie, otwieraliśmy naszą pierwszą placówkę, dostaliśmy ogrom pozytywnego wsparcia oraz mnóstwo życzliwości ze strony ukraińskich obywateli. Wielu z nich zaufało nam i dzięki temu nasze Centrum mogło się rozwijać. Obecnie, Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS posiada na Ukrainie 3 filie – w Odessie, Łucku i Kijowie, w którym przyjmowanych jest tysiące pacjentów.

Od tygodnia, w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi, wszystkie te trzy placówki pozostają tymczasowo zamknięte, jednak, jak podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, lekarze są w stałym kontakcie ze swoimi pacjentami: „Martwimy się o bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy oraz naszych pacjentów i pracowników, którym przyszło żyć w bardzo trudnych, wręcz dramatycznych czasach. Wszyscy jesteśmy mocno zaniepokojeni ich losem i chcemy ich wesprzeć najlepiej, jak potrafimy”. 

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS podjęło działania wspierające nasz 50-osobowy zespół w ukraińskich filiach, oferując zatrudnienie w polskich placówkach CSIM MEDINCUS, a także wszelką potrzebną pomoc na czas pobytu w Polsce. Wspieramy także swoich lekarzy, pozostających na Ukrainie, którzy są do dyspozycji pacjentów, w miarę możliwości zapewniając im ciągłość w prowadzeniu rozpoczętych terapii oraz wsparcie, potrzebne dla zapewnienia kontynuacji leczenia i rehabilitacji. „Działania pomocowe są dla nas priorytetem” – podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński.  

CSIM MEDINCUS na bieżąco śledzi sytuację za wschodnią granicą, mając ogromną nadzieję na rozsądne i możliwie jak najszybsze zakończenie działań wojennych oraz rozwiązanie konfliktu.

O kolejnych krokach w zakresie działań pomocnych realizowanych przez Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS będziemy Państwa na bieżąco informować.  


swiatowy_dzien-sluchu_INST.jpg

Dnia 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu. Coroczne, globalne wydarzenie, zapoczątkowane zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ma na celu promowanie profilaktyki słuchu, upowszechnianie w społeczeństwie dobrych nawyków, pomagających dbać o słuch oraz przybliżenie sposobów na zapobieganie jego utracie.

Problemy ze słuchem stały się obecnie schorzeniem cywilizacyjnym i dotykają coraz młodszych grup wiekowych. Szacuje się, iż z poważnym niedosłuchem boryka się ponad 460 milionów ludzi na świecie, a na różne zaburzenia słuchu, które negatywnie wpływają na komfort w codziennej komunikacji, cierpi ponad 1 miliard ludzi.

Czy hałas może być niebezpieczny dla naszego słuchu? Jak słuchać muzyki, by nie szkodzić słuchowi? O tych zagadnieniach w Światowym Dniu Słuchu mówił prof. Piotr H. Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra. 

https://www.youtube.com/watch?v=grOkwuGTItw


suplementy.jpg
03/mar/2022

Dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej z CSIM MEDINCUS, przybliżyła widzom programu TVP INFO temat suplementów diety – ich skuteczności i bezpieczeństwa. Wyjaśniła też, dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego preparatu.

Suplementy diety nie leczą schorzeń, służą do suplementacji niedoborów witamin oraz mikroelementów w organizmie – podkreślała Magdalena B. Skarżyńska. Właściwości lecznicze posiadają produkty lecznicze bez recepty (OTC) oraz produkty lecznicze na receptę.

Jak wybrać suplement diety?

Dobierając suplementy diety, koniecznie musimy mieć na uwadze schorzenia na które cierpimy, leki oraz już przyjmowane preparaty uzupełniające niedobory. Niekontrolowana suplementacja może doprowadzić nawet do zagrażających zdrowiu i życiu powikłań, dlatego należy ją stosować racjonalnie i konsultować wybór preparatów z lekarzem lub farmaceutą.

Jak sprawdzić czy suplement diety posiada opisany przez producenta skład?

Istniejący obowiązek przeprowadzenia badań klinicznych leków, przed wprowadzeniem ich do obrotu, nie dotyczy już suplementów diety. Niekiedy zdarza się, iż w składzie preparatu znajdują się substancje, które nie powinny się tam znaleźć lub odwrotnie – suplement nie zawiera zadeklarowanych na opakowaniu składników, w związku z czym jego przyjmowanie nie będzie miało żadnego wpływu na nasze zdrowie – tłumaczy dr n. farm.  Magdalena B. Skarżyńska. Konsument nie jest w stanie tego sprawdzić, również farmaceuci mają problemy z oceną czy dany preparat posiada wymienione składniki czy nie. Na pewno warto zwrócić uwagę na producenta suplementu – są tacy, którzy bardzo rygorystycznie i poważnie podchodzą do produkcji preparatów, zachowując przy tym wysoki standard i przestrzegając wszystkich restrykcji. Nie zawsze natomiast należy kierować się reklamą.


IMG-20220303-WA0011-1200x675.jpg
03/mar/2022

 

Szumy uszne coraz częściej zdarzają się osobom w młodym wieku.

„Gdy pacjent zgłasza, iż szumi mu w uszach, bardzo ważne jest ustalenie, czy szum jest symetryczny, czy asymetryczny, to znaczy czy występuje w jednym, czy w obu uszach” – wyjaśniał prof. Piotr H. Skarżyński słuchaczom Radia Warszawa, w audycji „Recepta na zdrowie”. Szumy uszne mogą być przyczyną wielu dolegliwości, zarówno tych łagodnych, które występują chwilowo i łatwo jest je wyleczyć oraz poważniejszych, których nie powinno się przeoczyć. Szumy uszne zawsze powinny zwrócić naszą uwagę i zostać skonsultowane ze specjalistą, gdyż nie tylko mogą odpowiadać za powstanie szeregu kolejnych schorzeń, ale także wiele schorzeń jest odpowiedzialnych za pojawienie się również szumów usznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji tutaj


MBS.jpg
01/mar/2022

Miło nam poinformować, że dr n. farm. Magdalena B. Skarżyńska, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej z Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, jest jednym z dwóch farmaceutów w Polsce, którzy zakwalifikowali się do udziału w prestiżowym stażu, w Szpitalu Uniwersyteckim Son Espases w Palma de Mallorca, w Hiszpanii.

Międzynarodowy Program Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów organizowany jest od 2017 roku przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria z Hiszpanii. Program skierowany jest do farmaceutów szpitalnych, posiadający wysokie kwalifikacje, które pozwolą im na dalszy rozwój zawodowych kompetencji, jaki gwarantuje staż w – będącym jednostką o IV stopniu referencyjności – szpitalu Son Espases.

W poprzednich 3 edycjach programu uczestniczyło 11 farmaceutów, mających możliwość odbycia praktycznych szkoleń z zakresu m.in.: konsultacji pacjentów na oddziale, terapii monitorowanej stężeniem leku we krwi czy praktycznej antybiotykoterapii w szpitalu.


Zapytanie-ofertowe-grafika_Obszar-roboczy-1-1-1200x628-1200x628.png
01/mar/2022

Zapraszamy do składania ofert na zakup i dostawę słuchawek audiometrycznych wraz z akcesoriami.

Ogłoszenie nr 2022-29690-95423

Termin składania ofert

2022-03-09

Data opublikowania ogłoszenia

2022-03-01

Data ostatniej zmiany

2022-03-01

Planowany termin podpisania umowy

2022-03

Szczegółowe informacje

 

Osoba do kontaktu:

Mirosław Przelaskowski

tel.: 22 463 53 27

e-mail: m.przelaskowski@csim.pl

 

Informujemy, że postępowanie zostało zakończone. W odpowiedzi na zapytanie nie wpłynęła żadna oferta.


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content