Wilno-1.jpg
30/sty/2020

23 stycznia br. w Wilnie, przedstawicielki Centrum Słuchu i Mowy Medincus (CSiM) wzięły udział w spotkaniu „SPA, Wellness and Medical Tourism International Workshop 2020”. Program wydarzenia składał się z trzech części: prezentacji, dyskusji oraz spotkań B2B.

Irina Pierzyńska MedincusW trakcie spotkania zaprezentowano ofertę hoteli, SPA, klinik, sanatoriów z takich krajów jak: Litwa, Polska, Turcja, Czechy, Łotwa, Niemcy, Szwecja, Grecja, Ukraina, Rosja, Białoruś czy Słowenia. Irina Pierzyńska, kierownik ds. międzynarodowych i filii zagranicznych CSiM w trakcie swojego wystąpienia przedstawiła zakres usług świadczonych przez Centrum Słuchu i Mowy. W drugiej części spotkania, w panelu dyskusyjnym, udział wzięli przedstawiciele służby zdrowia Litwy, reprezentanci ośrodków uzdrowiskowych, lekarze i agenci turystyki medycznej.

W spotkaniach B2B Centrum Słuchu i Mowy Medincus reprezentowały: Irina Pierzyńska, kierownik ds. międzynarodowych i filii zagranicznych oraz Olga Putsiata, specjalista ds. międzynarodowych.

Przeprowadzono ponad 30 rozmów z potencjalnymi klientami, agentami turystyki medycznej, którzy wykazali duże zainteresowanie możliwością kierowania pacjentów na leczenie do Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach.

 


shutterstock_211481470-1200x800.jpg
31/sty/2020

Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS przebada słuch dzieci w przedszkolu Eco Kids, w terminie 6-7 lutego 2020 r.

Badanie wykonywane będzie na urządzeniu diagnostyczno-klinicznym Madsen Zodiac 901, metodą audiometrii impedancyjnej, jest ono nieinwazyjne i bezbolesne.

Każde dziecko otrzyma wynik opisany przez lekarza audiologa.

Przeprowadzenie badań koordynuje mgr Katarzyna Witkowska-Wypart, dyplomowany protetyk słuchu.


20200116_Stalowa-Wola-PWG-Medincus-1-1200x800.jpg
20/sty/2020

16 stycznia 2020 r. w Stalowej Woli odbyła się Polska Wystawa Gospodarcza. To inicjatywa Prezydenta Andrzeja Dudy nawiązująca do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które odbywały się w latach 20. XX wieku w niepodległej Polsce. W ekspozycji udział wzięło blisko 70 polskich firm reprezentujących przemysł ciężki, innowacyjny, ale także branże lekkie, spożywcze i innowacyjne start-upy.

Centrum Słuchu i Mowy zaprezentowało na wystawie Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej. SPPS-S czyli Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego to terapia, która doskonale sprawdza się w terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego występującego z następującymi trudnościami:

  • opóźnionym rozwojem mowy,
  • dyslalią,
  • trudnościami w koncentracji uwagi,
  • trudnościami w czytaniu i pisaniu,
  • jąkaniem,
  • zaburzeniami głosu.

Innowacyjnym elementem terapii jest połączenie stymulacji słuchowej z treningiem psychologicznym. W trakcie pracy z tabletem dzieci, w trakcie gier i zabaw, angażują i ćwiczą koordynację różnych zmysłów.

– Cieszymy się, że z naszym nowatorskim produktem znaleźliśmy się w gronie firm wyróżnionych przez Prezydenta RP. W Polsce terapia z użyciem stymulatora cieszy się już powodzeniem, naszym kolejnym celem jest promocja produktu za granicą – powiedział dr n. o zdr. inż. Łukasz Bruski, Prezes Centrum Słuchu i Mowy.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził wszystkie stoiska wystawców Polskiej Wystawy Gospodarczej, przekazał uczestnikom certyfikaty, znalazł też czas na chwilę rozmowy na temat prezentowanych produktów.

Centrum Słuchu i Mowy reprezentowali:

  • dr n. o zdr. inż. Łukasz Bruski, Prezes
  • mgr Julita Sobańska, surdologopeda, Podkarpackie Centrum Słuchu i Mowy Medincus
  • mgr Ewelina Zawiłowska, koordynator ds. marketingu
  • Mateusz Szczepanek, specjalista ds. IT.

Galeria zdjęć:

Relacja video:

SPPS na PWG Stalowa Wola

 


DSC07275-1200x800.jpg
17/sty/2020

17 stycznia 2007 roku otwarto Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus.

Zdjęcia archiwalne pierwszej lokalizacji ZCSiM

Placówka mieściła się przy ul. Niemcewicza, a medyczna obsługa pacjentów składała się z dwóch lekarzy, fizjoterapeuty, psychologa, logopedy i protetyka słuchu.

 

Dziś w Centrum Słuchu i Mowy w Szczecinie pracują 33 osoby w tym: 11 lekarzy (otolaryngologów, foniatrów, audiologów), 16 specjalistów z zakresu protetyki słuchu, fizjoterapii, logopedii, psychologii, pedagogiki oraz zespół rejestracji. W nowoczesnej placówce znajdują się trzy gabinety lekarskie, w których funkcjonuje Poradnia Otorynolaryngologiczna oraz Audiologiczno-foniatryczna, a także gabinety rehabilitacyjne: logopedyczne, fizjoterapeutyczne, doskonale wyposażona sala do terapii integracji sensorycznej, zaburzeń równowagi, psychomotoryki; gabinet pedagogiczny, gabinet treningów słuchowych, gabinet psychologiczny, gabinety protetyki słuchu oraz gabinety diagnostyczne: badań słuchu (z dwiema kabinami ciszy), diagnostyki zawrotów głowy, a także inhalatorium do wykonywania specjalistycznych inhalacji AMSA.

Placówka w Szczecinie wyróżnia się aktywnością szkoleniową, organizuje także cyklicznie wydarzenia aktywizujące najmłodszych pacjentów.  Należy dodać, że dzieci przychodzą do poradni z uśmiechem, ponieważ personel zadbał o to, co dzieci lubią najbardziej – czeka na nich przyjazne miejsce do zabawy i stymulacji rozwoju.

W styczniu Zachodniopomorski CSiM zaprasza na bezpłatne badania słuchu i warsztaty pt. „Wczesna diagnostyka małego dziecka”.

– Nasz oddział nieustająco się rozwija i poszerza swoją ofertę. Oprócz standardowej pomocy pacjentom, dostarczamy mieszkańcom Szczecina i okolic wiedzę, organizujemy ciekawe szkolenia i wydarzenia. Tu należy się ukłon i podziękowania za zaangażowanie dla całego personelu placówki. Priorytetem jest dla nas zadowolenie pacjentów, których liczba ciągnie rośnie, a szczeciński zespół na kolejne lata pracy życzy sobie zdrowia i energii do rozwoju  – mówi dr n. med. Anna Dąbrowska, kierownik filii.

 

 

 

 

 

 

 


1500z_niedosluch-1200x800.jpg
20/sty/2020

Polecamy skrót tekstu młodego naukowca Yasmina Ali z Wielkiej Brytanii, który wygrał konkurs dla młodych naukowców (Young Scientist Essay Competition 2019) publikując tekst o niedosłuchu, jego wpływie na życie i nowych terapiach.

Marzenie Beethovena

W czerwcu 1802 roku 31-letni Beethoven spacerował po wsi wokół Wiednia. Był piękny czerwcowy dzień, ale Beethoven zajęty był myślami o samobójstwie. Kilka lat wcześniej zaczął tracić słuch i chociaż choroba nie była jeszcze zaawansowana, ten stan był dla niego problemem. Pisał, że życie z ubytkiem słuchu uczyniło jego życie „nędzną egzystencją”, która doprowadziła go do rozpaczy. Nadal pracował i tworzył ponadczasową muzykę, ale nie sprawiało mu to już takiej radości.

Zauważyłem podobne zmagania gdy mój brat bliźniak, Islam, w wieku lat 18 zaczął tracić słuch. Zauważyłem zmiany w jego osobowości. Zawsze był otwartym aktywnym chłopakiem, a teraz milczał i wycofał się. Ponieważ ubytek słuchu nie jest widoczny, nie wiedziałem przez co przechodził, co również utrudniało mi wspieranie go w chorobie.

Obecnie 466 milionów ludzi na całym świecie cierpi na ubytek słuchu, a według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20 milionów osób doświadczy go do roku 2050. Wpływ niedosłuchu na życie pacjentów jest często niedoceniany w porównaniu z innymi niepełnosprawnościami, ale osoby z ubytkiem słuchu nieustannie mają problemy z komunikacją w życiu codziennym. Często źle słyszą mowę i trudno jest im śledzić tok rozmów. Te nieporozumienia mogą prowadzić do poczucia izolacji osób próbujących brać udział w życiu społecznym, co ostatecznie prowadzi do wycofania się ze społeczeństwa. Jak napisała kiedyś Helen Keller: „Ślepota odcina nas od rzeczy, ale głuchota odcina nas od ludzi”.

Do dziś nie ma lekarstwa na zmysłowo-nerwowy ubytek słuchu (najczęstszy typ i ten, który miał Beethoven). Mamy zaawansowane urządzenia technologiczne, które wzmacniają dźwięk, takie jak aparaty słuchowe i implanty ślimakowe, ale wciąż nie przywracają one słuchu. Chciałbym, by za naszego życia badania to umożliwiały.

Niedosłuch zmysłowo-nerwowy powstaje w wyniku uszkodzenia ślimaka, który składa się ze skomplikowanych komórek słuchowych odpowiedzialnych za słyszenie. U ludzi i innych ssaków wszelkie uszkodzenia komórek rzęsatych są nieodwracalne. Pozostałe zwierzęta, takie jak ptaki, ryby, płazy i gady, mogą spontanicznie zregenerować swoje komórki rzęsate ślimaka, co oznacza, że ​​powstały przez nich ubytek słuchu jest tylko tymczasowy.

Naukowcy badali proces regeneracji komórek rzęsatych u zwierząt innych niż ssaki i zidentyfikowali różne geny i białka, które odgrywają tu kluczową rolę. Mogą być one ukierunkowane na stymulowanie komórek wspierających w ślimaku, aby z kolei tworzyć więcej komórek i zastępować te, które umarły.

Niektóre z terapii komórkowych odniosły sukces w przywracaniu słuchu u myszy i świnek morskich – to przełom! Postępy te doprowadziły do ​​opracowania większej liczby terapii, a jedna z nich jest obecnie testowana po raz pierwszy na ludziach. W badaniu klinicznym (regeneracja komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym za pomocą inhibitorów gamma sekretazy) testowana jest cząsteczka zwana inhibitorem gamma- sekretazy , która może potencjalnie przywrócić słuch poprzez zachęcanie komórek wspierających do przekształcenia się w nowe komórki rzęsate.

Jeśli to zadziała, taki postęp naukowy może zmienić znaną nam opiekę zdrowotną w tym zakresie. Moje własne badania dotyczą wpływu utraty słuchu na samopoczucie i dobrostan ludzi. Wiele osób podziela rozpacz Beethovena, gdy zdają sobie sprawę, że ich słuchu nie można przywrócić. Nadzieja jest niezbędnym elementem dobrego zdrowia psychicznego.

Ja i mój brat wyglądamy zupełnie inaczej. Ja mam białą, piegowatą skórę, a on jest oliwkowy (on idealnie się opala, ja robię się czerwony jak pomidor). Mam niebieskie oczy, a jego są orzechowe. Mam normalny słuch, podczas gdy on ma poważny ubytek słuchu. On i ja podzieliliśmy się wieloma rozdziałami naszego życia, a kiedy sprawy się skomplikowały i jego słuch się pogarszał, to, co pomogło nam przetrwać, to wspólne zrozumienie tego procesu. Komunikacja, wyrażanie siebie, słyszenie i bycie słyszanym (nawet poprzez język migowy) to podstawowe ludzkie potrzeby. Mam nadzieję, że kiedy w przyszłości udzielę wsparcia mojemu bratu, będzie on mógł usłyszeć, zostanie usłyszany i nie będzie czuł się samotny.

Kiedy Beethoven stracił słuch oddalił się od społeczeństwa, ale jedną z rzeczy, które dawały mu siłę, była nadzieja, że ​​pewnego dnia odzyska słuch. Niestety żadne lekarstwo, którego próbował, nie zadziałało. W 1802 roku napisał: „Ale pomyślcie, że od sześciu lat jestem dotknięty chorobą, mój stan pogarsza się przez beznadziejnych lekarzy, z roku na rok oszukują mnie obiecując poprawę, w końcu zmuszony jestem stawić czoła perspektywie trwałej choroby (której wyleczenie zajmie lata, a może będzie niemożliwe)”.

Marzenie Beethovena o odzyskaniu słuchu nie spełniło się, ale dzięki naukowemu postępowi w regeneracji komórek rzęsatych może stać się rzeczywistością 217 lat po jego czerwcowym spacerze. Mówi się, że na łożu śmierci ostatnie słowa Beethovena brzmiały: „Usłyszę w niebie!”. Na szczęście dla nas, osoby mające trudności ze słuchem mogą wkrótce słyszeć ponownie tu, na ziemi.

Źródło tekstu: https://www.nature.com/


PH_Skarzynski_4-1200x798.jpg
13/sty/2020

Informujemy, że 23 stycznia 2020 r. w Opolskim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS pacjentów konsultować będzie prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński.

Konsultacje odbędą się w godz. 11:00-15:00.
Zapisy telefoniczne: tel. + 48 77 551 11 70 lub mailowo: opole@medincus.pl
Zapraszamy!


KONTAKT:

Opolskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS

ul. Wiejska 122 B (wjazd od ul. Rzeszowskiej)
45-303 Opole

tel: +48 77 551 11 70
tel. +48 666 333 222
email: opole@medincus.pl


badanie-sluchu-Szczecin-2.jpg
10/sty/2020

22 stycznia br. Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne badanie słuchu metodą audiometrii impedancyjnej. Jest to bardzo dokładne badanie oceniające stan ucha środkowego, wyklucza m.in. obecność perforacji błony bębenkowej, sztywność układu kosteczek, istnienie płynu w jamie bębenkowej.  

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga współpracy pacjenta, wykonywane jest automatycznie. Każdy pacjent otrzyma opisany wynik badania.


Zapraszamy!

22 stycznia w godz. 9:00-18:00

Szczecin, ul. Starzyńskiego 3-4


Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub mailową:

tel. 91 455 33 00

e-mail: szczecin@medincus.pl.


pwg-www.jpg
13/sty/2020

Polska Wystawa Gospodarcza to wyjątkowe przedsięwzięcie wystawiennicze, powstałe z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, jako wyraz uznania dla dorobku najlepszych polskich przedsiębiorstw oraz ich wkładu w rozwój polskiej gospodarki.

Wystawa odbędzie się 16 stycznia w Stalowej Woli. Ponad 70 firm z całego kraju przyjedzie, by pokazać potencjał i siłę polskiej gospodarki. Wśród wystawców będzie Centrum Słuchu i Mowy Medincus prezentujące narzędzie do Stymulacji Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego (SPPS-S). Terapia SPPS-S jest wsparciem dla pacjentów zmagających się z zaburzeniami współwystępującymi z zaburzeniami przetwarzania słuchowego: opóźnionym rozwojem mowy czy trudnościami w koncentracji uwagi, jąkaniem lub zaburzeniami głosu. Dzieci korzystając w trakcie terapii z tabletu angażują w ćwiczenia różne zmysły (słuch, wzrok, dotyk), ćwiczą ich integrację i koordynację.

Polska Wystawa Gospodarcza ma charakter wystawy otwartej. Można ją odwiedzić w godz. 11.00-17.00. Wystawę uroczyście otworzy Prezydent RP Andrzej Duda o godzinie 12.30. O godz. 13.15 odbędzie się panel pt. „Od COP do Gospodarki 4.0”.

 

 


Copyright by CSIM 2021. Все права защищены.

Copyright by CSIM 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: X-Connect.pl
Cвершение: X-Connect.pl
Skip to content